Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Astronomové našli ve vesmíru molekuly jednoduchého cukru

Vesmír (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesmír (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Evropští a američtí astronomové objevili molekuly jednoduchého cukru glykolaldehydu v plynovém mračnu obíhajícím nedávno zrozenou hvězdu. Objev je významný i proto, že glykolaldehyd může sloužit ke vzniku složitých organických sloučenin.

Molekulu vědci spatřili v plynovém mračnu kolem hvězdy označované IRAS 16293-2422, která se nachází asi 400 světelných let od naší sluneční soustavy. Hvězda je na kosmické poměry mladá, její stáří astronomové odhadují na 10.000 let.

ČTĚTE TAKÉ:

Glykolaldehyd se patrně vytvořil působením záření z hvězdy na jednodušší sloučeniny v plynovém mračnu, uvedl Jes Jorgensen z dánského Institutu Nielse Bohra, který se na výzkumu podílel.

Glykolaldehyd slouží jako stavební kámen pro vznik ribózy, která může posloužit k vytvoření ribonukleové kyseliny (RNA). Ta slouží v buňkách k přenosu genetické informace nebo jako katalyzátor biologických reakcí.

Vědci nalezli molekuly glykolaldehydu ve vesmíru už dříve. Poprvé ho objevili poblíž centra Mléčné dráhy, kde ovšem podle předpokladů panují takové podmínky, jaké zřejmě vylučují vznik života. Později se podařilo nalézt molekuly tohoto jednoduchého cukru také v mračnu na okraji naší galaxie, v němž podle astronomů vznikají nové hvězdy. Nyní je to ale poprvé, co astronomové našli glykolaldehyd přímo v okolí už existující hvězdy.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...