Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Astronomové poprvé potvrdili existenci zmrzlé vody na asteroidu

Kuiperův pás asteroidů v představě malíře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuiperův pás asteroidů v představě malíře | foto: NASA

LONDÝN Astronomové poprvé přinesli důkaz, že nejméně na jednom asteroidu je voda ve formě ledu. Správnost dosavadní domněnky potvrdily nezávisle na sobě dva vědecké týmy, které pozorovaly planetku 24 Themis, jednu z největších v asteroidovém pásu mezi Marsem a Jupiterem.

Vědci o svém objevu informují v nejnovějším čísle odborného časopisu Nature.

Asteroidy mohou astronomy přivést k objasnění vývoje sluneční soustavy. Mnoho expertů předpokládá, že voda, která dnes plní oceány na Zemi, pochází z vesmíru. Možná ji přinesly právě asteroidy nebo komety.

Astronomové  dosud nebyli schopni dokázat, že voda na asteroidech skutečně je. Až nyní údajně spatřili tenkou ledovou vrstvu na planetce 24 Themis.

Američtí vědci Andrew Rivkin a Joshua Emery a nezávisle na nich mezinárodní tým pod vedením Humberta Campinse ze Středofloridské univerzity použili pro svá pozorování infračervený dalekohled umístěný na havajské sopce Mauna Kea v nadmořské výšce zhruba 4200 metrů.

Tým Humberta Campinse o svém objevu informoval už vloni v říjnu na výročním zasedání planetární divize Americké astronomické společnosti. Nyní se však poprvé podařilo jeho pozorování nezávisle potvrdit dalšími odborníky.

Vědci studovali povrch asteroidu s pomocí odlesku slunečního světla. Přitom získali důkaz o existenci zmrzlé vody a organických látkách obsahujících sloučeniny uhlíku.

Množstvím ledu byli vědci překvapeni, protože se domnívali, že kvůli relativní blízkosti od Slunce se musel během miliard let vypařit. Přestože na asteroidu panuje mráz dosahující až minus 123 stupňů Celsia, je pro vědce záhadou, jak se mohlo tolik ledu na tělese udržet.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....