Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Atlantis hrála místo budíčku píseň. Poslechněte si ji

Posádka Atlantis vyfotila Hubblův teleskop ze svého raketoplánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posádka Atlantis vyfotila Hubblův teleskop ze svého raketoplánu. | foto: NASA/AFP

PRAHA Astronauti vesmírné mise Atlantis se připravují na svůj první výstup do volného protostoru z celkových pěti, aby opravili některé časti Hubblova teleskopu.

Posádku v čtvrtek ráno vzbudila na vyžádání člena posádky Drewa Feustele píseň Stick Shifts and Safety Belts od skupiny Cake. První výstup opravářů potrvá asi šest a půl hodiny.

Vedle oprav astronauti na teleskop namontují některá nová zařízení, která zvýší výkonnost teleskopu. Hubble dostane novou kameru WFC3 (Wide Field Camera) a nový spektrograf COS (Cosmic Origins Spectrograph). WFC3 je schopna snímat v široké škále, od ultrafialových paprsků po infračervené.

Mimo to dojde i k výměně baterií, části tepelné izolace a především gyroskopů. Tyto setrvačníky zajišťují orientaci kosmického dalekohledu v prostoru a postupně se opotřebovávají.

Astronauti na těleso nainstalují také mechanismus, který pomůže příští vesmírné misi se stažením Hubblova teleskopu z orbity.

NASA doufá, že tento zásah udrží teleskop v chodu alespoň do roku 2014, ale maximální životnost teleskopu udávají astronomové až na deset let.

Atlantis je poslední servisní mise americké vesmírné agentury, tedy možnost provést rutijní opravy Hubblova teleskopu. Program servisních misí bude v roce 2010 ukončen a Hubblův teleskop pod odletu Atlantis bude již jen dosluhovat.

Při blibližovacích manevrech raketoplán řídil komandér Scott Altman, zatímco jeho kolegyně Megan McArthur ovládala robotickou ruku, kterou se vesmírná loď pojí s teleskopem. V kontakt s jeho tělesem raketoplán vešel ve středu ve čtvrt na sedm večer.

Atlantis je v pořadí čvrtá servismí mise k Hubblovu teleskopu od jeho vypuštění v roce 1990. NASA původně plánovala ještě pátou misi, která se měla konat za pět let, ale požár na palubě raketoplánu Columbia v roce 2003 je donutil přehodnotit plány.

Pro případ nouze je v Kennedyho vesmírném centru připraven raketoplán Endeavour. Pokud sedmičlenné posádce nastanou na palubě Atlantis komplikace a nebude schopna se dostat na Zem ve vlastní lodi, Endeavour ji vyrazí na pomoc.

Při inspekci během letu přišli astronauti na trhliny v plášti na pravém křídle lodi. Poškození, které mají zřejmě na svědomí odpadávající úlomky z vnějších palivových nádrží během startu, ale není podle NASA vážné.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...