Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Atlantis má odstartovat zítra

Mys Canaveral (USA) Po několika odkladech způsobených nepřízní počasí na Mysu Canaveral se americký Národní úřad pro letectví a vesmír ve středu pokusí vyslat do kosmu raketoplán Atlantis.

 Meteorologové v pondělí uvedli, že šance, že v oblasti bude panovat dobré počasí je 80 procent. Manažeři agentury NASA proto dali zelenou posledním přípravám startu, uvedla agentura Reuters. Start je plánován na 18:29 SELČ.

Původně měl Atlantis do kosmu vyletět už 27. srpna. Odklady ale způsobilo to, že startovací zařízení zasáhl blesk a v oblasti panovalo nepříznivé počasí. Nad Floridou se přehnala tropická bouře Ernesto. Pokud by se NASA rozhodla kvůli počasí či technickým potížím středeční start znovu odložit, mohl by se uskutečnit ještě ve čtvrtek či pátek.

"Cítíme, že jsme ve velmi dobré kondici," uvedl manažer startu v Kennedyho vesmírném centru LeRoy Cain. "Čekání je téměř u konce," prohlásil ředitel startu Jeff Spaulding z NASA.

Mise Atlantisu bude první misí NASA od katastrofy raketoplánu Columbia, který se rozlomil v únoru 2003 při sestupu do atmosféry, jejímž cílem je obnovení prací na dostavbě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Od pádu Columbie NASA vypustila do kosmu pouze dvakrát raketoplán Discovery, ale tyto mise měly jen prověřit bezpečnostní opatření, k nimž agentura přistoupila v reakci na zmiňovanou havárii.

Nenahraditelný "vesmírný stěhovák"
Raketoplány jsou jedinými stroji, které mohou na ISS dopravit větší části potřebné pro dokončení stanice, které je plánováno na rok 2010. Atlantis, na jehož palubě bude šest členů posádky, má na oběžnou dráhu dopravit část zařízení, které by mělo v budoucnu dodávat energii vědecké laboratoři ISS, dvěma obytným místnostem i dalším systémům. Předmět váží přes 15 tun a k jeho připevnění a přípravě pro uvedení do provozu bude během mise zapotřebí tří výstupů do kosmu.

K přepravení do vesmíru čeká více než desítka větších komponentů. Do kosmu by se měly dostat při nejméně 15, a možná až 17 letech raketoplánů. Jednu cestu by měl raketoplán podniknout i ke stárnoucímu Hubbleovu vesmírnému teleskopu.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!