Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Atraktivní – tedy neschopná?

Sarah Palinová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sarah Palinová | foto: ČTK

Nominace Sarah Palinové na post viceprezidentky USA byla zřejmě tím nejkontroverznějším krokem loňských voleb ve Spojených státech. Média spekulovala, jestli fyzická atraktivita kandidátky přivede do tábora republikánů nové voliče, či zda v očích nerozhodnutých bude její nepříliš velká politická zkušenost nezdolatelným handicapem.

Na obraz aljašské političky v očích veřejnosti se během kampaně zaměřili také psychologové Nathan Heflick and Jamie Goldenbergová z University of South Florida. Do výzkumu se zapojilo 133 vysokoškolských studentů, 96 žen a 37 mužů. Ti byli rozděleni do dvou přibližně stejně velkých skupin.

Jedna část účastníků dostala za úkol napsat krátké pojednání na téma Jaké pocity a myšlenky ve vás vyvolává osoba herečky Angeliny Jolie a Sarah Palinové. I ostatní studenti měli psát o těchto celebritách, ale zadání bylo mírně pozměněno: výzkumníci se ptali, jak na ně působí jejich zevnějšek.
 
Z vyhodnocených výsledků plyne, že lidé, kteří se měli zaměřit na zjev, vnímali Palinovou celkově pozitivněji než osoby z druhé skupiny, ovšem její schopnosti, inteligenci a způsobilost pro úřad viděli mnohem kritičtěji. Méně často také uvedli, že Palinovou budou volit, uvádí studie publikovaná v časopise Journal of Experimental Social Psychology.

Je zřejmé, že o Palinové debatovali hlavně příznivci republikánů a nerozhodnutí. Čím víc pozornosti se věnovalo vzhledu, tím víc klesala důvěra ve schopnosti Palinové. „Nebyl to zevnějšek sám o sobě, co lidi odradilo. Šlo o to, že atraktivita pozměnila vnímání jejích schopností a lidskosti,“ tvrdí Nathan Heflick.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.