Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Austrálie otevřela 'nejchytřejší akvárium' na světě

Velký bariérový útes  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velký bariérový útes | foto: ČTK

SYDNEY Austrálie ve čtvrtek otevřela velké výzkumné akvárium, které dokáže simulovat oteplování oceánů a provádět klíčové studie dopadu smrtících hvězdic trnová koruna (Acanthaster planci), které ničí Velký bariérový útes.

Národní mořský simulátor (SeaSim), postavený za 35 milionů australských dolarů (asi 628 milionů korun), vznikl v severoaustralském městě Townsville. Akvárium spadá pod Australský ústav mořských věd (AIMS) a nabízí "úžasnou" škálu technologií, řekl agentuře AFP hlavní výzkumník AIMS Mike Hall.

"Když jsme začali SeaSim plánovat, navštívili jsme více než 40 mořských akvárií po celém světě, abychom zjistili, jaké jsou klíčové prvky dokonalého výzkumného zařízení," dodal Hall. "To, co jsme postavili, si bere to nejlepší ze světa a přidává nové technologie a neuvěřitelnou úroveň automatizace a kontroly." Vědci podle jeho slov budou moct nastavit v nádržích akvária propracovanou škálu parametrů včetně teploty vody, kyselosti, slanosti, osvětlení, obsahu živin a kvality vody, aby si vyzkoušeli celou řadu hypotéz.

Velký bariérový útes

Jednou z priorit akvária bude zkoumání hvězdic, které jsou odpovědné za rozsáhlé škody na Velkém bariérovém útesu, řekl šéf AIMS John Gunn. Korálové nánosy na útesu, který je na seznamu UNESCO, se za posledních 27 let snížily na polovinu. Zhruba 42 procent těchto škod je připisováno hvězdicím trnová koruna.

Mořská hvězdice

"Musíme pochopit, proč periodický boom populace hvězdic vede k masivnímu ničení útesu. Mohou za to živiny ze záplavové vody, nebo jsou ve hře komplexnější faktory?", ptá se Gunn. Vědci už zjistili, že hvězdice pasoucí se na korálech mezi sebou komunikují chemickými signály. SeaSim se proto bude snažit zjistit, zda by bylo možné tyto signály napodobit, a odlákat tak hvězdice pryč.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.