Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Australští vědci chtějí likvidovat vesmírný odpad pomocí laseru

Vesmír (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesmír (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

CANBERRA Australští vědci chtějí likvidovat potenciálně nebezpečné vesmírné smetí v okolí Země pomocí laserů. Paprsky by objekty zpomalovaly, a urychlily tak jejich pád a shoření v atmosféře.

Sdělil to Matthew Colless, který je jedním z odborníků pracujících na tomto projektu.

"Chceme vesmír vyčistit, abychom se vyhnuli rostoucímu nebezpečí kolize a předešli takovým událostem, jaké zachytil film Gravitace," sdělil podle agentury AFP Colles, který působí ve Výzkumném středisku astronomie a astrofyziky při Australské národní univerzitě.

Film Gravitace mexického režiséra Alfonsa Cuaróna líčí katastrofu, kterou na oběžné dráze způsobí řetězové srážky vesmírného odpadu, které se nevyhnou družicím ani orbitální stanici. Snímek získal na letošním udílení Oscarů nejvíce těchto filmových cen - sedm.

I když jde v tomto příběhu o fikci, ke střetům mezi úlomky už ve skutečnosti došlo. "Katastrofická vlna kolizí, které rychle zničí všechny satelity je už nyní reálná," poznamenal další pracovník australského střediska Ben Greene.

Vesmírný odpad

Nové výzkumné centrum, které by se mělo zabývat problematikou kosmického prostředí, má zahájit sledování nejmenších kusů vesmírného odpadu a předvídání jejich trajektorií v polovině letošního roku. Využívat k tomu bude observatoř Mount Stromlo na okraji australské metropole Canberry.

Vesmírné smetí

  • Problém vesmírného smetí je stále vážnější, proto vědci z různých zemí spolupracují při projektování metod likvidace odpadu. Jednou z nich je právě využití laserů, jak se k tomu chystají v Austrálii.
  • Jiné postupy zahrnují vypouštění jakýchsi sběračů trosek, které by i se zachyceným nákladem shořely v atmosféře.
  • Uvažuje se také o opětném využívání alespoň některých zařízení vysloužilých aparátů, takže by nebylo nutné vypouštět další družice.

Cílem bude pomocí laserových paprsků vypuštěných ze Země odklonit z letových drah odpad, jako jsou například vysloužilé satelity nebo odhozené palivové stupně nosných raket či jejich trosky. Jednotlivé zasažené kusy se mají zpomalit a poté rychleji klesnout do atmosféry, kde neškodně shoří.

Australské centrum na programu spolupracuje s různými domácími, ale i zahraničními firmami a institucemi, jako jsou americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nebo Lockheed Martin.

NASA a Evropská kosmická agentura (ESA) odhadují, že kolem Země nyní létá přes 23.000 úlomků větších deseti centimetrů. Většina z nich se přitom pohybuje ve výškách do 2000 kilometrů, tedy v prostoru, v němž krouží i družice a Mezinárodní vesmírná stanice (ISS).

Podle NASA naši planetu nyní obíhá kolem 500.000 kusů odpadu větších než pingpongový míček. Ale velice malých fragmentů o průměru alespoň jeden milimetr může být více než 100 milionů.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?