16. srpna 2013 15:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci mají poprvé možnost sledovat plejtváky malé

Velryba  - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velryba - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

SYDNEY Vůbec první studii na světě, v jejímž rámci dostali plejtváci malí v australské oblasti Velkého bariérového útesu sledovací zařízení, zahájili místní vědci.

Jejich cílem je vyřešit záhadu, kde tento druh velryb tráví léto, napsala dnes agentura AFP. Projektu se kromě vědců Univerzity Jamese Cooka z Queenslandu účastní také výzkumníci z Aljašky. Sledovacím zařízením vybavili minulý měsíc čtyři plejtváky a nyní sledují jejich postup na jih k východnímu pobřeží Austrálie.

ČTĚTE TAKÉ:

O plejtvácích malých (Balaenoptera acutorostrata), kteří obvykle dorůstají pěti až sedmi metrů délky, toho zatím vědci vědí jen málo. Ačkoli jich v oblasti Velkého bariérového útesu žije několik set, zaznamenáni tu byli až v 80. letech minulého století.

Velryby migrují od východního pobřeží Austrálie během teplejších měsíců, aby strávily léto v chladnějších vodách kolem Antarktidy. Není ale známo, zda se k nim přidávají i plejtváci malí.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.