21. října 2010 18:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Autor výstavy Bodies chce nabízet lidská těla na internetu

Odhalená těla na výstavě Bodies Revealed vzbuzují i odpor, přes prázdniny se ale jistě stanou častým cílem návštěvníků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odhalená těla na výstavě Bodies Revealed vzbuzují i odpor, přes prázdniny se ale jistě stanou častým cílem návštěvníků | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Kontroverzní německý preparátor mrtvol Gunther von Hagens, který je známý výstavami těl naaranžovaných do různých pozic, začne prodávat lidské mrtvoly na internetu. Internetový obchod by měl spustit na začátku listopadu. Hagensův záměr kritizovali němečtí biskupové a označili ho za neetický.

Vynálezce metody plastinace, při níž se nahrazuje voda v tkáních lidských těl silikonovým kaučukem, bude nabízet celé tělo za 69.615 eur (1,7 milionu korun), torzo za 56.644 eur (1,4 milionu korun) a hlavu za 22.015 eur (540 tisíc korun). Preparované lidské pozůstatky si ale budou smět koupit pouze vědci nebo lékaři. Píše o tom server Spiegel Online.

Výstava preparovaných lidských Bodies ...The Exhibition je od 5. května do 10. října ve Velkém sále pražské Lucerny

Hagens bude nabízet i plastináty pro širokou veřejnost, budou to ale preparované části zvířecích těl upravené jako svého druhu šperky. Prsten z plastinovaného býčího penisu bude stát 19 eur (465 korun), řetízek z plátků žirafího ocasu 30 eur (735 korun).

Hanobení mrtvol
Mezi německými biskupy ale Hagensův záměr vyvolal kritiku. "Nejde tu o nové vědecké poznání, ale o hanobení mrtvol a divadlo pod záštitou lékařské osvěty," uvedli ve společném prohlášení biskup z Karlsruhe Ulrich Fischer a arcibiskup z Freiburgu Robert Zollitsch. Otevření internetového obchodu označili za prolomení tabu, které povede ke zmenšení úcty k mrtvým.

Fischer také prohlásil, že už vystavování preparovaných mrtvol a jejich označování za umělecká díla bylo nepřijatelné. Prodej lidských těl po internetu prý zachází ještě dál. "Kde jsou smrtelné pozůstatky člověka na prodej, snižuje se jejich hodnota," uvedl.

Hagens metodu plastinace vynalezl už v roce 1977 během svého působení na Anatomickém institutu univerzity v západoněmeckém Heidelbergu. Tenkrát se mu podařilo zastavit rozklad mrtvého těla tím, že z něj odčerpal tekutiny a tuky a nahradil je pryskyřicí a silikonem.

Později Hagens z plastinovaných těl sestavil výstavu, se kterou jezdí po světě. Poprvé ji představil v roce 1996 v Japonsku, od té doby ji uvedl v řadě zemí světa. V roce 2007 byly jeho exponáty také v Praze.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.