Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Autor výstavy Bodies chce nabízet lidská těla na internetu

Odhalená těla na výstavě Bodies Revealed vzbuzují i odpor, přes prázdniny se ale jistě stanou častým cílem návštěvníků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odhalená těla na výstavě Bodies Revealed vzbuzují i odpor, přes prázdniny se ale jistě stanou častým cílem návštěvníků | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Kontroverzní německý preparátor mrtvol Gunther von Hagens, který je známý výstavami těl naaranžovaných do různých pozic, začne prodávat lidské mrtvoly na internetu. Internetový obchod by měl spustit na začátku listopadu. Hagensův záměr kritizovali němečtí biskupové a označili ho za neetický.

Vynálezce metody plastinace, při níž se nahrazuje voda v tkáních lidských těl silikonovým kaučukem, bude nabízet celé tělo za 69.615 eur (1,7 milionu korun), torzo za 56.644 eur (1,4 milionu korun) a hlavu za 22.015 eur (540 tisíc korun). Preparované lidské pozůstatky si ale budou smět koupit pouze vědci nebo lékaři. Píše o tom server Spiegel Online.

Výstava preparovaných lidských Bodies ...The Exhibition je od 5. května do 10. října ve Velkém sále pražské Lucerny

Hagens bude nabízet i plastináty pro širokou veřejnost, budou to ale preparované části zvířecích těl upravené jako svého druhu šperky. Prsten z plastinovaného býčího penisu bude stát 19 eur (465 korun), řetízek z plátků žirafího ocasu 30 eur (735 korun).

Hanobení mrtvol
Mezi německými biskupy ale Hagensův záměr vyvolal kritiku. "Nejde tu o nové vědecké poznání, ale o hanobení mrtvol a divadlo pod záštitou lékařské osvěty," uvedli ve společném prohlášení biskup z Karlsruhe Ulrich Fischer a arcibiskup z Freiburgu Robert Zollitsch. Otevření internetového obchodu označili za prolomení tabu, které povede ke zmenšení úcty k mrtvým.

Fischer také prohlásil, že už vystavování preparovaných mrtvol a jejich označování za umělecká díla bylo nepřijatelné. Prodej lidských těl po internetu prý zachází ještě dál. "Kde jsou smrtelné pozůstatky člověka na prodej, snižuje se jejich hodnota," uvedl.

Hagens metodu plastinace vynalezl už v roce 1977 během svého působení na Anatomickém institutu univerzity v západoněmeckém Heidelbergu. Tenkrát se mu podařilo zastavit rozklad mrtvého těla tím, že z něj odčerpal tekutiny a tuky a nahradil je pryskyřicí a silikonem.

Později Hagens z plastinovaných těl sestavil výstavu, se kterou jezdí po světě. Poprvé ji představil v roce 1996 v Japonsku, od té doby ji uvedl v řadě zemí světa. V roce 2007 byly jeho exponáty také v Praze.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...