Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak vypadaly gulagy u Mrtvé trati? Podívejte se na virtuální prohlídku

Bývalý sovětský gulag na Sibiři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý sovětský gulag na Sibiři | foto: www.gulag.cz

Virtuální prohlídku lágrů Gulagu a jeho 3D vizualizaci v těchto dnech spustilo sdružení Gulag.cz. Čeští badatelé uspořádali do míst bývalých pracovních táborů Gulagu na Sibiři tři expedice, kde mapovali pozůstatky táborů podél nedostavěné železnice takzvané Mrtvé trati.

Finální podobu představí novinářům ve čtvrtek na tiskové konferenci Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který na projektu spolupracoval.

V budoucnu plánují navštívit i další na místa spojená s Gulagem v bývalých zemích Sovětským svazem. ČTK o tom řekl rusista, předseda sdružení Gulag.cz a pracovník oddělení publikací ÚSTR Štěpán Černoušek. Badatelé zmapovali celkem 17 táborů. Na poslední loňské expedici některé z nich fotili technologií panoramatických fotografií a zároveň je zaměřovali geodetickými přístroji. Díky těmto údajům vznikl 3D model táborů Gulagů a panoramatická prohlídka každého z vězeňských baráků.

Češi, kteří zemřeli v Rusku

Ústav pro studium totality ve čtvrtek představí také novou knihu o československých občanech popravených v Moskvě v letech 1922 až 1953, nové informace z ukrajinských archivů i filmu 8 hlav šílenství režisérky a scénáristky Marty Novákové. Je o příběhu ruské básnířky Anny Barkové (hraje ji Aneta Langerová), která prožila prakticky celý život v Gulagu. Producentka nyní hledá partnery pro náročnou postprodukci.

Web nabízí historii Gulagu a informace o vězněných Čechoslovácích, Maďarech nebo Polácích. "Nebál bych se říct, že je to poměrně unikátní záležitost. Žádná podobná vizualizace reálného tábora Gulagu neexistuje, aspoň v Rusku není jediné muzeum, které by vzniklo na místě bývalého stalinského tábora Gulagu. Neexistenci muzea jsme se snažili napravit tím, že jsme ji převedli do virtuální podoby," zdůraznil Černoušek.

Demoverze byla sice na webu dostupná od loňského listopadu, ale neobsahovala modely a typy baráků. "Je to náročné převést všechna nasbíraná data do 3D modelu a zároveň zpracovat všechny fotografie, kterých bylo 18 tisíc a vytvořit panoramatické prohlídky," poznamenal.

Na projektu spolupracoval mimo jiné i fotograf a cestovatel Pavel Blažek. Web nabídne i trojrozměrné prohlídky předmětů každodenní potřeby vězňů.

Koncentrační tábory v Rusku

Systém koncentračních a nápravně-pracovních táborů začal v Sovětském svazu vznikat již od roku 1919, nejvíce se rozvíjel za Stalinovy vlády. Gulag je zkratka pro Hlavní správu táborů. Historici odhadují, že jím prošlo 15 až 18 milionů vězňů, z nichž nejméně 1,5 milionu pobyt v táborech nepřežilo.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.