Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Baterie opravdu rychlonabíjecí

Baterie Nokia BL-5C | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baterie Nokia BL-5C | foto: NokiaReprofoto

Zlobí vás zdlouhavé nabíjení mobilního telefonu? Objev amerických výzkumníků má parametry současných baterií vylepšit natolik, že by nabíjení mobilu mohlo trvat jen deset sekund.

Technologie výroby akumulátorů za poslední roky značně pokročila. Dnes už nemusíme příliš přemýšlet nad stylem dobíjení a vybíjení přístrojů a obávat se tzv. paměťového efektu, který snižoval kapacitu starších typů dobíjecích baterií.

Baterie jsou ale stále slabým místem většiny spotřebičů a vlastně jedinou bariérou, která brání masovému rozšíření elektromobilů. Vedle nedostatečné kapacity je hlavním problémem dlouhá doba nabíjení a také fakt, že bateriím nesvědčí prudký nárůst odběru energie.

V případě elektromobilů jde o nedostatek naprosto klíčový. Elektromobilu s dnešními akumulátory nejlépe svědčí jízda konstantní rychlostí a má problémy s častým zrychlováním tak typickým pro jízdu po městě. Na dlouhé jízdy však ani zvýšená kapacita nestačí. Nástup čistých vozidel se tak stále odkládá.

Sázka na osvědčené lithium
Objev expertů z renomované univerzity z Massachusetts Institute of Technology (MIT) může situaci zásadně změnit. Podstatně totiž zlepšuje parametry baterií postavených na lithium železo fosfátu (LiFePO4). Jde o variantu lithium-iontového akumulátoru vymyšlenou před dvanácti lety na texaské univerzitě a dnes široce využívanou. Z LiFePO4 se vyrábí katoda, anoda je, stejně jako u všech lithium-iontových akumulátorů, z uhlíku.

Tyto baterie neobsahují žádné toxické materiály a nemůže u nich dojít k výbuchu. Mají slušnou kapacitu a rozumné výrobní náklady. Dosud se mělo za to, že zdlouhavé nabíjení a omezený maximálně dostupný příkon je způsoben pomalým pohybem lithiových iontů.

Vědci z MIT v práci otištěné v dnešním vydání vědeckého týdeníku Nature tvrdí, že identifikovali problém a našli řešení. Potíž je podle nich v tom, jak ionty pronikají do miniaturních tunelů v materiálu baterií a následně přenášejí náboj k elektrodě. Plynulost toku iontu podle studie výrazně zvýší lithiofosfátový povlak. Zpravodaj agentury AFP zlepšení přirovnává k silničním přivaděčům, které umožní hladký nájezd do tunelu a rychlejší doručení nákladu, tedy náboje.

 
Výzkum se z části hradil z amerických fondů a jeho výsledky jsou patentově chráněny.

Malá baterie do mobilního telefonu tak může být díky plynulému toku iontů dobita během deseti sekund. Doplnění kapacity akumulátorů elektromobilů či hybridních aut dnes trvá šest až osm hodin. S využitím patentovaného vynálezu by to nemělo trvat déle než vypití šálku kávy. Pokud by byly k dispozici dostatečně výkonné nabíjecí stanice, zabrala by celá procedura přibližně pět minut.

Vylepšená baterie na bázi lithium železo fosfátu ve srovnání s jinými technologiemi lépe snáší časté nabíjení a vybíjení. To otevírá cestu k menším a lehčím bateriím, uvádí se v tiskové zprávě vydané MIT.

Pro rychlé rozšíření vynálezu do praxe je podstatné, že nevyužívá žádné nové materiály, rozdíl je pouze ve způsobu výroby. Odborníci odhadují, že nové rychlonabíjecí baterie by mohly být na trhu během dvou až tří let. Licenci si již zakoupily dvě společnosti.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.