Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Bavorská univerzita objevila na lidské kůži prastaré mikroorganismy

Bakterie legionelly. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bakterie legionelly. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ŘEZNO Vědci vůbec poprvé objevili na lidské pokožce prastaré mikroorganismy, které jsou považovány za možná nejstarší linii života na Zemi. V pondělí o tom informovala Řezenská univerzita v Německu, jejíž odborníci tyto jednobuněčné organismy zvané archea, konkrétně kmen Thaumarchaeota, na lidském těle zjistili.

Vědecký tým nález zveřejnil v odborném magazínu PLoS ONE. Archea (dřívější označení archebakterie) vyhledává především extrémní místa, žije mimo jiné v blízkosti horkých pramenů, na dně moří, v zahnívajícím bahně či ve vodách s vysokým obsahem solí.

Thaumarchaeota hrají důležitou roli v zemském koloběhu dusíku. "O vzájemném působení s lidmi se dosud nic nevědělo," uvedla bavorská univerzita.

Bakterie musí být v kontaktu s lidmi

Mikrobioložka Christine Moisslová-Eichingerová objevila stopy archeí v takzvaném čistém prostředí, tedy v prostorách, kde je úroveň prachu, mikrobů či aerosolů na velmi nízké úrovni. Čisté prostředí se běžně využívá nejen pro výzkumnou práci, ale i tovární výrobu citlivých zařízení, jako jsou například kosmické sondy.

Moisslová-Eichingerová si vysvětlila zmíněné znečištění mikroorganismy tím, že archea musí být v kontaktu s lidmi. Tuto domněnku pak podpořily další takové nálezy na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích.

ČTĚTE TAKÉ:

Řezenští vědci proto prověřili vzorky stěrů lidské pokožky a objevili řadu archeí na kůži testovaných osob. "U některých testovaných osob tvořila archea až deset procent všech zjištěných mikroorganismů," vysvětlila univerzita.

Prozatím není jasné, zda zvýšený počet archeí je pro lidskou pokožku přínosem, nebo je naopak škodlivý. Vědci také nevědí, zda větší množství těchto mikroorganismů souvisí s určitými věkovými skupinami lidí.

Na Zemi se archea, která je nezávislá na ostatních doménách života, objevila podle Wikipedie před 3,5 miliardou let. Někteří vědci s odkazem na nálezy v Grónsku hovoří až o 3,8 miliardě let. Pro srovnání, Země vznikla zhruba před 4,6 miliardou let.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...