27. října 2013 16:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nepozvaný rektor Bek: Zeman svým chováním uráží úřad hlavy státu

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: MAFRA- Tomáš Krist

PRAHA "Podsunout mi výrok, který jsem nepronesl, a pak mě označit za lháře," reaguje na Twitteru rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek na tvrzení prezidenta Miloše Zemana, které pronesl v povolebním rozhovoru na ČT. S ním vede spor o pozvání na pondělní oslavu státního svátku na Hradě. Beka podpořila většina českých rektorů. To Zeman označil za falešnou solidaritu s jejich dvěma kolegy, které nepozval.

Rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka nepozval Zeman kvůli tomu, že Bek podle něj "prohlásil, že bych určitě na jeho univerzitě propagoval Stranu práv občanů", jejímž je Zeman čestným předsedou (více ZDE). Prezident uvedl, že to nedělal ani při jiných přednáškách. "Byla to dílem urážka, dílem lež a zase si nevezmete do domácnosti člověka, který vás uráží a který nad to lže," řekl Zeman.

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek

Proti slovům prezidenta se Bek na svém twitterovém účtu ostře ohradil. "Podsunout mi výrok, který jsem nepronesl, a pak mě označit za lháře, je chování, které uráží úřad hlavy státu," reagoval rektor Bek.

Bek trval na tom, že vystoupení představitelů politických stran a ústavních činitelů na akademické půdě v době volební kampaně je nevhodné, protože může být vnímáno jako zásah do nezbytné politické neutrality univerzit. Postup, který chrání politickou neutralitu univerzit, podle něj nelze označit jako urážku hlavy státu.

Více ze Zemanova rozhovoru o volbách najdete ZDE

jzlJakub Zelenka, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!