31. ledna 2014 12:15, aktualizováno  12:33 Lidovky.cz > Relax > Věda

EU by mohla poskytnout až sto miliard korun na vědu, tvrdí Bělobrádek

Pavel Bělobrádek, předseda lidovců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bělobrádek, předseda lidovců | foto: MAFRA - Petr Topič

BRNO Česká republika by mohla čerpat z EU v letech 2014 až 2020 přibližně sto miliard korun na vědu, výzkum a inovace. Podle Podle Pavla Bělobrádka (KDU - ČSL) nebude problém tyto prostředky využít. Domnívá se, že by měly posunout dál již rozpracované projekty, a to s využitím mezinárodní spolupráce i světových vědeckých kapacit.

Bělobrádek zdůraznil, že mnohé stěžejní projekty v oblasti vědy, výzkumu a inovací již v ČR úspěšně fungují. Vytvořit se je podařilo podle něj s pomocí evropských dotací. Nyní jde o to, aby se dále velmi intenzivně rozvíjely, uvedl vicepremiér.

"Je to částka, která je velmi zajímavá, kterou je potřeba maximálně využít. A nejde o to tyto peníze utratit, ale použít je efektivně, tedy na rozvoj projektů," doplnil Bělobrádek.

Připomněl, že se nyní připravuje nový operační program 3V, v němž se vyjednává pro ČR o sto miliardách korun na dotacích pro plánovací období 2014 až 2020. Zdůraznil, že později již ČR pravděpodobně tak vysokou podporu EU nezíská. Je proto nutné, aby byly projekty co nejvíce soběstačné, uvedl Bělobrádek.

Každý rok dostává věda 26 miliard korun od státu

Připomněl, že ze státního rozpočtu plyne každoročně na vědu, výzkum a inovace v zemi 26 miliard korun. Regionem, který je podle něj výkladní skříni ČR v oblasti vědy a výzkumu, je Jihomoravský kraj, kde je Bělobrádek na dvoudenní návštěvě.

Vědecké projekty zastřešují univerzity, Jihomoravské inovační centrum a také Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu. "Příkladem dobré praxe je unikátní projekt Somopro, který přivedl do našeho kraje 27 špičkových zahraničních vědců," řekl novinářům po setkání s Bělobrádkem jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Zdůraznil, že ti založili vědecké týmy, v nichž nyní pracují absolventi univerzit a doktoranti z regionu.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz