Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Muži už sto dní netluče srdce, nahradily ho pumpy

Operace, lékařský zákrok - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Operace, lékařský zákrok - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Sto dní života bez srdce oslavil tento týden sedmatřicetiletý muž, kterému jako jedinému na světě pohánějí krev v těle místo srdce dvě čerpadla. Podle přednosty kardiocentra profesora Jana Pirka, který unikátní operaci s týmem Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl, se pacientovi daří dobře.

Na oslavu dostal muž od týmu jahodový dort, který měl na čokoládové tabulce napsanou stovku.

"Pacientovi se daří dobře, když jsem dělal vizitu, zrovna byl ve sprše. Po vycházce se šel osprchovat," řekl profesor.

Zhoubný nádor

Za mužem chodí každý den na návštěvu žena se synem. "Čte si, kouká se na televizi, už se těší na olympiádu, že se bude moct dívat. Povídá si se sestřičkami, cvičí," popsal pacientům den profesor. Muž musí vydatně jíst, aby nabral síly. "Jí, co hrdlo ráčí, a cvičí s činkami každý den," dodal.

Lékaři museli pacientovi srdce odstranit, protože bylo prorostlé zhoubným nádorem. Nyní čekají, až pacient dostatečně zesílí. Musejí mu také udělat vyšetření, zda se zhoubný nádor ze srdce nerozšířil dál do těla.

ČTĚTE VÍCE

Toto vyšetření plánuje profesor zhruba na konec srpna. "A když se ukáže, že nejsou žádné metastázy nádoru, zařadíme ho na čekací listinu na transplantaci srdce," řekl Pirk.

Zatím není podle profesora rozhodnuto, zda bude po celou tu dobu pacient v IKEM. Na takové úvahy je prý ještě brzo. "Ale už asi za týden ho budeme překládat z pooperačního oddělení na běžné lůžkové oddělení," dodal.

Čerpadla na baterie

Srdce nahradili lékaři dvěma speciálními čerpadly na baterie. Metodu před Pirkem zkusili jen lékaři v americkém Houstonu, kde je jedno z nejlepších kardiocenter na světě. Nebyli úspěšní, pacient za deset dní po zákroku zemřel.

Pirkův tým postupoval podle toho, jak operaci popsali američtí lékaři.

Náročné prý bylo sladit chod dvou čerpadel tak, aby věrně napodobila činnost srdce. Speciální pumpu používají lékaři už léta. Pacienti ale vždy dostali jen jednu na zajištění činnosti levé strany srdce. Z levé srdeční komory se pohání krev do celého těla, je tedy potřeba větší výkon. Z pravé komory se odvádí krev do plic k okysličení.

Po zákroku byl pacient 17 dní v umělém spánku. Nyní rehabilituje a posiluje. Učí se také zařízení, které má místo srdce, obsluhovat a měnit baterie. K nim je připojený a neustále je nosí v brašně s sebou.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Google Chrome. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Google Chrome. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Google Chrome. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!