Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Běžná hesla nejsou bezpečná, tvrdí teenager. Chce je nahradit fotkami

Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | foto: Shutterstock

LAS VEGAS Australský teenager se domnívá, že našel řešení celosvětového problému s hesly. Místo množství složitých hesel složených z různých znaků, která si mnoho lidí není schopno zapamatovat, by se používaly fotografie.

V současné době většina lidí používá hesla, která je snadné uhádnout. A také používají stejná hesla pro několik služeb. Je to sice hloupě nezodpovědné, ale je to jediná možnost, jak si zapamatovat přístup do různých služeb, upozornil ekonomický web CNNMoney.

Australan Sam Crowther na konferenci odborníků na kybernetickou bezpečnost PasswordsCon v Las Vegas představil jinou možnost. Jeho aplikace umožní použít pro přístup k internetovým službám místo hesla složeného ze znaků fotografii. Aplikace pak přemění fotografii na heslo složené z neuvěřitelně dlouhé řady znaků, celkem až 512 znaků.

ČTĚTE TAKÉ

Crowtherova logika je jasná. Je jednoduché si zapamatovat určitou fotografii. A je nepravděpodobné, že se cizinec napojí na váš přístroj a pozná, jakou fotku jste si vybrali, zvláště pokud jich ve svém přístroji máte stovky. Webové stránky mohou také často aktuální heslo měnit, aniž by musel majitel něco udělat. Jedinou věc, kterou musí majitel udělat, je, že musí používat stále stejnou fotografii, kterou však lze i v případě potřeby vyměnit za jinou.

Osmnáctiletý Crowther již spustil vlastní firmu uSig. A jeho slogan zní: "Obrázek vydá za tisíc hesel." Norský konzultant v oblasti kybernetické bezpečnosti Per Thorshein, který konferenci organizuje, upozornil, že Crowtherova myšlenka není zatím otestovaná. Vypadá však podle něj slibně a představuje nový přístup k současnému dilematu s hesly.

Na závažnost problémů s hesly upozornila i zpráva z tohoto týdne, podle které ruští hackeři shromáždili zhruba 1,2 miliardy ukradených kombinací uživatelských jmen a hesel k více než půl milionu e-mailových adres. Jde zřejmě o dosud největší známý únik dat.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.