20. ledna 2017 6:15 Lidovky.cz > Relax > Věda

Biolog pojmenoval můru po Trumpovi. Má prý „stejné vlasy“

Neopalpa donaldtrumpi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neopalpa donaldtrumpi | foto: Wikipedia Commons

Americký biolog a entomolog Vazrick Nazari se rozhodl prokázat novému americkému prezidentovi čest ještě před nástupem do funkce. A to celkem netradičně. Pojmenoval po něm totiž nový druh můry. Neopalpa donaldtrumpi má prý „stejnou pokrývku hlavy“.

O objevu nového druhu informoval tento týden žurnál ZooKeys. Neopalpa donaldtrumpi má rozpětí křídel pouhých 7 až 12 milimetrů a vyskytuje se přibližně v oblasti, kde by v budoucnosti mohla vzniknout zeď mezi Mexikem a USA, o které Trump hovořil už před svým zvolením.

Evoluční biolog Vazrick Nazari podle serveru IFL Science můru, jejíž hlavu zdobí zlatavé chmýří, pojmenoval na počest budoucího prezidenta právě kvůli „neuvěřitelné podobě s ikonickým účesem budoucího prezidenta.“ Biolog podle svých slov doufá, že tato pocta vyvolá v Trumpovi zájem o boj za zachování severoamerické mikrofauny.

Podle Nazariho, který podrobně zkoumal můry rodu Neopalpa, některé exempláře neodpovídají už známým a popsaným aspektům rodu. Všiml si například toho, že tento druh má menší genitálie než Neopalpa neonata. Díky analýze DNA a katalogů z různých přírodně historických institucí Nazari zjistil, že opravdu objevil zatím nepopsaný druh rodu Neopalpa. Můry tohoto rodu mají vazbu i na Česko, poprvé je totiž popsal český entomolog Dalibor Povolný v roce 1998.

Trump ale není jediným americkým prezidentem, po kterém bude pojmenován živočich. I George W. Bush má svého brouka, Ronald Reagan vosu a Bill Clinton rybu. Rekord drží Barack Obama, po kterém bylo pojmenováno už devět živočišných druhů.

apeAlena Pecháčková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz