Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Biolog pojmenoval můru po Trumpovi. Má prý „stejné vlasy“

Neopalpa donaldtrumpi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neopalpa donaldtrumpi | foto: Wikipedia Commons

Americký biolog a entomolog Vazrick Nazari se rozhodl prokázat novému americkému prezidentovi čest ještě před nástupem do funkce. A to celkem netradičně. Pojmenoval po něm totiž nový druh můry. Neopalpa donaldtrumpi má prý „stejnou pokrývku hlavy“.

O objevu nového druhu informoval tento týden žurnál ZooKeys. Neopalpa donaldtrumpi má rozpětí křídel pouhých 7 až 12 milimetrů a vyskytuje se přibližně v oblasti, kde by v budoucnosti mohla vzniknout zeď mezi Mexikem a USA, o které Trump hovořil už před svým zvolením.

Evoluční biolog Vazrick Nazari podle serveru IFL Science můru, jejíž hlavu zdobí zlatavé chmýří, pojmenoval na počest budoucího prezidenta právě kvůli „neuvěřitelné podobě s ikonickým účesem budoucího prezidenta.“ Biolog podle svých slov doufá, že tato pocta vyvolá v Trumpovi zájem o boj za zachování severoamerické mikrofauny.

Podle Nazariho, který podrobně zkoumal můry rodu Neopalpa, některé exempláře neodpovídají už známým a popsaným aspektům rodu. Všiml si například toho, že tento druh má menší genitálie než Neopalpa neonata. Díky analýze DNA a katalogů z různých přírodně historických institucí Nazari zjistil, že opravdu objevil zatím nepopsaný druh rodu Neopalpa. Můry tohoto rodu mají vazbu i na Česko, poprvé je totiž popsal český entomolog Dalibor Povolný v roce 1998.

Trump ale není jediným americkým prezidentem, po kterém bude pojmenován živočich. I George W. Bush má svého brouka, Ronald Reagan vosu a Bill Clinton rybu. Rekord drží Barack Obama, po kterém bylo pojmenováno už devět živočišných druhů.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 23 000 Kč