13. listopadu 2009 11:43 Lidovky.cz > Relax > Věda

Bisfenol A, látka, která nás obklopuje, škodí lidskému zdraví

Bisfenol A obsažený v plastech způsobuje u mužů problémy s erekcí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bisfenol A obsažený v plastech způsobuje u mužů problémy s erekcí | foto: Reuters

WASHINGTON Kontakt s vysokými hodnotami bisfenolu A (BPA), chemické látky vyskytující se v tisících každodenně používaných plastových výrobků, zřejmě způsobuje u mužů problémy s erekcí a další obtíže. Ve studii, zveřejněné ve středu v časopise Human Reproduction, o tom informovali vědci z amerického výzkumného ústavu Kaiser Foundation Research Institute.

Bisfenol A se užívá například při výrobě CD a DVD, ve stomatologii, při výrobě PET lahví, plastových příborů či dóz na potraviny. BPA nachází stále širší použití rovněž ve stavebnictví, elektronice, medicíně, potravinářském průmyslu i jinde, jeho roční světová produkce se pohybuje kolem tří milionů tun a rok od roku roste.

Polemiky o tom, že bisfenol A škodí zdraví, způsobuje onemocnění srdce a cukrovku, se vedou už dlouho. Proto americká vláda financovala poslední výzkum. Ten se prováděl v průběhu pěti let na 634 mužských zaměstnancích čtyř továren v Číně, kteří jsou vystaveni vysokým hodnotám BPA. U nich vědci naměřili čtyřikrát vyšší frekvenci problémů s erekcí a sedmkrát větší riziko, že budou mít problémy s ejakulací.

Tyto problémy se prý objevily už měsíc potom, co dělníci začali pracovat v továrně, kde se naměřily vysoké hladiny BPA. Ty byly ovšem mnohonásobně vyšší než hodnoty, jimž je vystaven člověk v běžném prostředí.

Bisfenol A se z plastů uvolňuje například při zahřátí. Podle vědců je alarmující, že se stopy této látky dají nalézt v moči 93 procent Američanů.

První zemí, která omezila dovoz a používání výrobků obsahujících bisfenol A, se loni stala Kanada.

ČTK