Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Boj o mladistvý vzhled. Druhá kůže pro kosmetiku i medicínu

Čeští vědci urychlili výrobu látky proti stárnutí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští vědci urychlili výrobu látky proti stárnutí | foto: Shutterstock

Při spolupráci s kosmetickým průmyslem našli vědci ze dvou nejprestižnějších amerických univerzit postup, který prospívá stárnoucí kůži, ale také je příslibem pro léčbu kožních chorob. Matthew Avram si opatrně nanesl na spodní oční víčko čirý krém z malého kelímku. Pak si přetřel stejné místo krémem z druhé nádobky.

„Ono to funguje,“ vydechl za chvíli při pohledu do zrcadla. Váčky pod jeho očima zmizely. „Vlastně jsem si ani neuvědomoval, jaké váčky pod očima mám,“ přiznal doktor Avram, přední světový dermatolog z Massachusettské všeobecné nemocnici v americkém Bostonu.

Matthew Avram nebyl jediný, kdo nový kosmetický přípravek odzkoušel. V rámci důkladných testů absolvovalo stejnou „vyhlazovací kúru“ sto sedmdesát dobrovolníků. Studie, jejíž výsledky zveřejnil tým vědců z Harvardovy univerzity a Massachusettského technologického institutu v předním vědeckém časopise Nature Materials, zatím neodhalila jediný případ, kdy by „druhá kůže“ způsobila dobrovolníkům zdravotní potíže.

Od mastí k laseru

S věkem ztrácí lidská kůže pružnost. Po natažení už se nevrací do původního stavu. Výsledkem nejsou jen váčky pod očima, ale i vrásky v obličeji a povislá kůže na nejrůznějších částech těla.

Boj o mladistvý vzhled nezadržitelně stárnoucí kůže má dlouhou historii. „Zaručené“ recepty na odstranění vrásek nabízeli výrobci kosmetiky už ve starém Egyptě. Také současný kosmetický průmysl jich má ve výrobním programu širokou škálu. V boji s vráskami však přicházejí ke slovu i skalpely a lasery plastických chirurgů, injekce „botoxu“ a další vymoženosti moderní doby.

Těm všem se dnes rýsuje konkurent v podobě silikonové „druhé kůže“. Její vývoj odstartoval před více než deseti lety, když soukromá biotechnologická firma Living Proof narazila na problémy při tvorbě nového přípravku na regeneraci vlasů. Pro radu zašli za dermatologem Richardem Roxem Andersonem z Harvardovy univerzity. Přitom se Anderson zmínil o možnosti nanášet tenké filmy přímo na kůži. Představitelům firmy se jeho nápad zalíbil. Cesta k realizaci však byla ještě dlouhá.

„Film nesměl být vidět, musel být prodyšný, pevný a zároveň pružný, aby dokázal vyrovnat kůži s vráskami,“ vysvětluje Anderson.

Silikonová vrstva

Tým vedený Robertem Langerem z massachusettské techniky odzkoušel stovky polymerů. Pátral po látkách, které by byly zdravotně nezávadné, snadno se roztíraly po kůži, dobře na ní držely, a navíc měly potřebný vzhled a mechanické vlastnosti. Nakonec vědci vsadili na silikony.

Použití silikonů má v plastické chirurgii dlouhou tradici. Tyto stabilní sloučeniny tvoří řetězce, v kterých slouží jako spojovací články atom kyslíku napojený na dva atomy křemíku. Silikony mění vlastnosti v závislosti na délce a vzájemném propojení řetězců. Langerův tým vyvinul silikon, který lze nanést na kůži v tenké vrstvě a následně ho donutit k řízené polymeraci nátěrem druhého roztoku obsahujícího katalyzátor. Na povrchu kůže se tak vytvoří tenký silikonový film. Pro lidské oko je prakticky neviditelný. Jeho efekty na kůži jsou však nepřehlédnutelné.

Silikon je vyroben tak, aby se jehomechanické vlastnosti co nejvíce podobaly mladé lidské pokožce. Pružnost dodává film i staré kůži, na kterou byl nanesen. Vrásky se vyhladí, váčky pod očima mizí, povislé kůži se vrací ztracené tvary. Ochranný film vydrží na kůži bez problémů déle než den. Pro jeho odstranění stačí „druhou kůži“ přetřít neškodným roztokem, který naruší síť silikonových řetězců.

Svědění kůže (ilustrační fotka)

Cesta k novému materiálu nebyla přímočará. Firma Living Proof zkoušela před několika lety uvést na trh starší verzi „druhé kůže“, ale tu byla nakonec nucena stáhnout. Teď přichází se zcela novým produktem, jehož vývoj financovala. Založila pro ten účel malou dceřinou biotechnologickou společnost Olivo Laboratories. Všichni autoři studie publikované v Nature Materials jsou buď přímo zaměstnanci těchto firem, nebo v nich mají podíl. Jestli a nakolik své firemní podíly zúročí, není zatím jasné. Výsledky testů ještě nestačí k tomu, aby firmy mohly úspěšně žádat americký Úřad pro potraviny a léčiva o schválení silikonové „druhé kůže“ k prodeji pro kosmetické účely. Dostatek dat by měl být k dispozici koncem roku 2016.

Úleva pro pacienty s ekzémy

Silikonová „druhá kůže“ by zdaleka nemusela sloužit jen k udržování mladistvého vzhledu zákazníků. Langerův tým testoval i další receptury, po nichž se na kůži vytvářejí méně prodyšné filmy. Ty se ukazují ve velmi dobrém světle při ochraně stárnoucí kůže proti nepříjemnému vysychání. Jiný typ silikonového filmu lze využít k překrytí kůže ošetřené léčivými mastmi. Například při léčbě ekzémů zůstává na kůži nakonec jen asi desetina původně nanesených léčiv. Zbytek se otře při kontaktu s oblečením, lůžkovinami a při dalších příležitostech. Testy „druhé kůže“ pro léčebné účely však budou ještě náročnější než ty pro kosmetiku.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!