Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Boj o přežití. Už i základní školy sází na PR profíky

Škola - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Školy se začaly chovat podobně jako firmy. Aby uspěly v boji s konkurencí, kladou stále větší důraz na co nejlepší propagaci. Učitelé se tak musí věnovat nejen matematice či biologii, ale stávají se z nich i odborníci na public relations (PR). Důvodem je strmý úbytek žáků a slučování či rušení škol.

"Před rokem jsme zaznamenali poptávku z řad učitelů po PR. Školy bojují o každého studenta. To je vede k tomu, aby se zamyslely, jak komunikují s veřejností. Začínají uvažovat jako firmy, které si chtějí své klienty - studenty udržet," řekla LN lektorka kurzů Eva Fruhwirtová.

Vysoké školy, především ty soukromé, to dělají už dlouho. V oblasti médií a reklamy se ale nyní snaží zorientovat i základní a střední školy. To je případ i Katolického gymnázia v Třebíči.

"Jako jediná střední škola v Třebíči jsme letos nepřijali do prvních ročníků méně žáků než loni," chlubí se ředitel školy Pavel Krška. Důvod vidí právě v účelné propagaci školy. V dnešní době už se nelze podle Kršky prezentovat jen studijními programy školy, ale je nutné upozornit i na mimoškolní aktivity.

Učitelka - ilustrační foto

Některé školy posílají na proškolení někoho z řad svých pedagogů, jiné si najímají přímo osobního PR odborníka. Mezi základní věci, na které se škola musí zaměřit, patří úprava webových stránek. Důležité také je, aby škola komunikovala s rodiči a budovala si dobrou pověst.

Podle Fruhwirtové se školy věnují řadě aktivit, zapojují se do různých soutěží, pracují na projektech či spolupracují se školami v zahraničí. "Často ale nedokážou svoji práci prodat. Stává se, že k nim přijede delegace z partnerské školy v zahraničí, ale třeba radnice města o ničem neví," uvádí jeden z příkladů špatné praxe Fruhwirtová.

Za klasické PR konzultace škola zaplatí minimálně pět tisíc korun měsíčně. "Pak ale existují případy, kdy potřebují krizový manuál a proškolit pedagogy. To když se na škole například někdo stane obětí šikany a zajímají se o to média," dodala Fruhwirtová s tím, že to může vyjít až na 20 tisíc.

Lepší propagace, více peněz
Škola si správnou prezentací a komunikací s okolím může i přilepšit. "Rodiče jsou často podnikatelé a mohou přispět finanční částkou, pokud uvidí, že škola něco dělá a dítěti se tam líbí," dodává Fruhwirtová.

"Dnes by to měla být běžná součást školy," tvrdí ředitelka Národního institutu pro další vzdělávání Helena Plitzová s tím, že školy jsou do toho stále více tlačeny. Pokud například získají na nějaký projekt peníze z EU, podmínkou je, aby ho kvalitně prezentovaly.

Nepodcenit PR se vyplácí i Střední průmyslové škole stavební v Havlíčkově Brodě. "Spolupráce s firmami se výrazně posunula k lepšímu," tvrdí zástupkyně ředitele Marcela Rumlová, která sama píše reportáže z různých školních akcí. Škola publikuje v řadě místních o odborných periodik, zkušenosti má i s tvorbou inzerátů.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.