Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Boj o střední školy nekončí. Kdo neuspěl v prvním kole přijímaček, má ještě šanci

Ilustrační foto: školák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: školák | foto: Shutterstock

Přestože letos k přijímacím testům zasedlo více uchazečů než v předchozích letech, některé střední školy už hlásí po právě ukončeném prvním kole volná místa. Mezi těmi, které budou ještě přijímat nové studenty, se přitom dají najít hotové poklady, třeba i celkem prestižní gymnázia nebo ekonomická lycea.

Stačí jen zabrousit na webové stránky krajských úřadů nebo (v případě Prahy) na web magistrátu. „Visí tam seznamy škol, které ještě mají volné kapacity i s informacemi o podmínkách přijímacího řízení,“ vysvětluje Ivana Eliášková z Centra kariérového poradenství při Národním ústavu pro vzdělávání. Přijímací řízení na střední školy končí až 30. srpna. Teoreticky tedy mají žáci a jejich rodiče možnost vybrat školu ještě o velkých prázdninách.

Nahlásit volná místa krajským úřadům musí školy povinně. První z nich to udělaly na konci minulého týdne. „Weby krajů je potřeba sledovat průběžně, další školy se na seznamu budou postupně objevovat hlavně v následujících dnech po vyhodnocení prvního kola přijímacích zkoušek. Některé budou vyhlašovat i třetí, případně další kola až do obsazení posledního místa.“ říká Ivana Eliášková. Nové uchazeče mohou podle ní stále ještě shánět dokonce i nejprestižnější gymnázia, někde totiž nasadí laťku v prvním kole tak vysoko, že ji překoná méně dětí, než kolik se vejde do budoucích tříd.

Z pražských středních škol vyhlásila druhé kolo mezi prvními už koncem minulého týdne Obchodní akademie Vinohradská. „Otvíráme letos pět tříd. Věděli jsme předem, že budeme druhé kolo potřebovat, pokud si chceme vybrat kvalitní uchazeče,“ vysvětluje její ředitel Milan Macek s tím, že za ideální by považoval stav, kdy na školu v prvním kole podá přihlášku dvojnásobný počet dětí, než kolik plánují přijmout. „Převis byl ale zhruba 1,75, proto jsme se rozhodli vypsat druhé kolo ještě dřív, než definitivně vyhodnotíme výsledky prvního, což bude zhruba kolem 10. května,“ dodává. Stejně jako on se pro rychlé vyhlášení druhého kola rozhodlo i vedení dalšího pražského soukromého Gymnázia veřejných a mezinárodních vztahů.

Jak to chodí v druhém kole? Podle čeho si budou školy studenty vybírat? A jak napsat správně odvolání?

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.