Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Botanická zahrada ukončila výstavu, lidé rozkradli exponáty

Botanická zahrada musela ukončit výstavu jehličnanů. Lidé vzácné exponáty rozkradli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Botanická zahrada musela ukončit výstavu jehličnanů. Lidé vzácné exponáty rozkradli. | foto: Botanická zahrada hl. města Prahy

Botanická zahrada v Troji musela předčasně ukončit výstavu Jehličnatá NEJ. Návštěvníci totiž rozkradli osm miniaturních jehličnanů, takzvaných čarověníků. Vzácné exempláře půjčili zahradě soukromí sběratelé.

Z venkovní expozice, která je od listopadu přístupná zdarma, zmizelo za poslední dva týdny osm z padesáti vzácných exemplářů.

"Autor výstavy si hned třetí den výstavy všiml, že pár jehličnanů chybí," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí zahrady Marcela Uhlíková. Botanická zahrada se proto rozhodla, že konání podobných venkovních výstav omezí na období od dubna do října, kdy se areál hlídá 24 hodin denně.

Prázdné květináče. Botanická zahrada musela ukončit výstavu jehličnanů. Lidé vzácné exponáty rozkradli.

"Doufali jsme, že se návštěvníci výstavy budou jen dívat a ne že si exponáty odnesou domů v batohu," posteskla si Uhlíková.

Čarověník je zakrslý a deformovaný jehličnan poškozený například houbou nebo virem. V zahradě se vystavovaly čarověníky stromů rostoucích v českých lesích. Jednotlivé exempláře zapůjčili botanické zahradě soukromí sběratelé.

Podle Uhlíkové museli zloději odnést vystavované exempláře, jejichž výška dosahuje asi 50 centimetrů, pod bundou nebo v batohu. Na případ upozornil server tn.cz.

"Škoda se dá odhadnout zruba na 10 tisíc korun, ale mají velkou cenu sběratelskou. Čarověníky jsou rarita, těžko to vyčíslit penězi," dodala mluvčí. Podobné krádeže prý navíc poškozují dobré jméno botanické zahrady, která by kvůli tomu v budoucnosti mohla mít problémy se zapůjčováním exemplářů od sběratelů.

, ,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...