27. listopadu 2014 6:52 Lidovky.cz > Relax > Věda

Britové chtějí vyslat na Měsíc sondu. Přispět má veřejnost

Rusko má plány na kolonizaci Měsíce, chce začít po roce 2030 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusko má plány na kolonizaci Měsíce, chce začít po roce 2030 | foto: Shutterstock

LONDÝN V Británii vzniklo konsorcium, které chce v roce 2024 vyslat na Měsíc robotickou vesmírnou sondu. Projekt má stát 500 milionů liber (17,2 miliardy Kč) a konsorcium hodlá tuto částku získat od dárců z celého světa.

Přispěvatelé za to budou moci mít své fotografie, texty, vzorky DNA a další osobní věci v kosmické kapsli, která bude zakopána na Měsíci. Informoval o tom dnes web BBC.

Cílem mise nazvané Lunar Mission One, kterou podpořila řada známých britských vědců a organizací, je prozkoumat jižní pól Měsíce a zjistit, zda by tam v budoucnosti bylo možné vybudovat stálou stanici s lidmi. Budou se přitom odebírat vzorky půdy pod měsíčním povrchem, což se podle autorů projektu dosud nikdy nedělalo.

Zakladatel konsorcia Lunar Missions Ltd a vedoucí mise David Iron označil tuto novou formu organizování vesmírného výzkumu za reakci na skutečnost, že pro vlády je stále obtížnější kosmické mise financovat. „Každý na světě bude s to se zapojit jen za několik liber. Lunar Mission One významně přispěje k tomu, abychom pochopili původ naší planety a Měsíce,“ řekl Iron.

ČTK, Lidovky.cz