Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Polovina Britů umí matematiku jako žáci páté třídy

Matematika (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matematika (ilustrační foto). | foto: Lidovky.cz

LONDÝN Skoro polovina obyvatel Británie má znalosti matematiky, které odpovídají české páté třídě základní školy, nebo jsou na tom ještě hůře. Bojují tak s nejjednoduššími početními úkony, které jsou potřebné v každodenním životě třeba při správě rodinných financí nebo přepočítávání peněz v obchodě. O nepotěšujících výsledcích výzkumu matematické gramotnosti Britů napsal list The Daily Telegraph.

Za posledních osm let se v Británii počet lidí, kteří se svými matematickými schopnostmi sotva vyrovnají dětem z druhého stupně základní školy, zvýšil z 15 milionů na 17 milionů. To zhruba odpovídá 49 procentům lidí ve věku mezi 16 a 49 lety.

"To je opravdu děsivé číslo," okomentoval výsledky výzkumu Chris Humphries, šéf nově vzniklé Nadace pro národní matematickou gramotnost. Znamená to podle něho, že miliony Britů nechápou údaje na výplatní pásce nebo na jízdních řádech, neumějí si správně spočítat, kolik mají zaplatit v obchodě a kolik mají dostat nazpátek. Je velmi pravděpodobné, že i v práci si nedokážou poradit s interpretací různých tabulek nebo grafů, řekl Humphries.

ČTĚTE TAKÉ:

Odborníci už v minulosti upozorňovali, že mnoho lidí se svými mezerami ve znalostech matematiky, chlubí. Týkalo se to prý i vzdělaných vrstev, třeba zaměstnanců v oblasti médií nebo veřejné správy.

Když se výzkumníci Nadace pro národní matematickou gramotnost zeptali 2000 dospělých, jestli by se někomu styděli říci, že jim jde špatně čtení a psaní, osm z deseti odpovědělo, že ano. Ale jen čtyřem z deseti dotázaných by bylo trapné přiznat, že jim nejdou počty.

Humphries připomněl, že důraz na "královnu věd" se v Británii přestal klást od 40. a 50. let minulého století. V důsledku toho v zemi ubylo dobrých učitelů matematiky a žáků, kteří se tomuto předmětu věnují i na střední škole. Ozývají se proto kritické hlasy, že Británie je kvůli tomu ve srovnání s ostatním světem méně konkurenceschopná.

Nadaci pro národní matematickou gramotnost založilo několik organizací, mezi kterými je nakladatelství Oxford University Press a jeden z největších hypotečních ústavů v Británii Nationwide Building Society.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nadace zkoumala informace, které britská vláda shromáždila při průzkumu, kterého se v letech 2003 a 2011 zúčastnilo 7000 dospělých. Měli řešit početní úlohy, nad kterými si běžně lámou hlavu žáci prvního a druhého stupně základních škol. Ukázalo se, že v roce 2011 skoro čtvrtina dospělých měla znalosti matematiky na úrovni sedmi- až devítiletých dětí.

Zatímco s matematickou gramotností Britů to jde z kopce, jsou na tom oproti minulosti lépe, co se týče psaní a schopnosti porozumět textu.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....