Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Britové transplantovali játra udržovaná v tělesné teplotě

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Britští chirurgové provedli úspěšnou transplantaci jater pomocí revoluční techniky, která umožňuje tyto orgány udržovat v tělesné teplotě a bezpečně tak zajistit jejich funkčnost, i když jsou mimo tělo. Oznámil to podle agentury AFP tým chirurgů z Královské univerzitní nemocnice v Londýně.

Chirurgové jsou přesvědčeni, že touto technikou, poprvé použitou v únoru na dvou pacientech, se může významně zvýšit počet orgánů, které budou úspěšně transplantovány.

ČTĚTE TAKÉ:

Doposud se tyto orgány ukládaly k ledu až do samotné transplantace, což zpomalovalo jejich metabolismus, ale často vedlo i k jejich poškození.

Transplantace jater:

Přibližně 30 000 pacientů čeká na transplantaci jater v Evropě a ve Spojených státech a čtvrtina z nich zemře dříve, než se stihne jejich operace.

Pak byly pro pacienty nepoužitelné. Nová metoda, kterou vyvíjejí již 20 let vědci na Oxfordské univerzitě, udržuje játra v teple, a to tím, že se do nich vpravují červené krvinky.

"Bylo úžasné vidět játra, jak jsou nejprve šedá a studená a pak po připojení na naše přístroje postupně červenají a pracují, jako by byla v těle," řekl jeden z vynálezců přístroje Constantin Coussios.

Chirurg Wayel Jassem, který provedl obě operace, se domnívá, že tato metoda dává lékařům více času kontrolovat stav jater a maximalizovat šance na úspěch transplantace. "Tato metoda je potenciálně velmi důležitá a může zvýšit počet jater vhodných k transplantaci a zachránit tak další lidské životy," řekl.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?