11. června 2015 11:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Britský vědec se omluvil za svůj výrok o potížích se ženami na pracovišti

V laboratoři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V laboratoři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Když muži pracují v laboratoři společně se ženami, vede to k milostným románkům, a to škodí vědě. Řekl to britský biochemik a nositel Nobelovy ceny Tim Hunt. Později se podle agentury AP za svá slova omluvil, nicméně trval na tom, že smíšená pracoviště jsou pro výzkum „rušivá“.

Dvaasedmdesátiletý vědec to údajně uvedl na světové konferenci vědeckých novinářů v Jižní Koreji. Jeho kontroverzní slova později rezonovala v britských médiích.

Když prý muži pracují v laboratoři spolu se ženami, „zamilujete se do nich, ony se zamilují do vás, a když je kritizujete, tak brečí“. Huntův výrok tlumočila na svém twitterovém účtu Connie St Louisová z londýnské Městské univerzity.

Hunt, který získal Nobelovu cenu v roce 2001 za fyziologii a medicínu, se hájil tím, že chtěl být vtipný. „Je mi strašně, strašně líto, jestli jsem někoho urazil,“ řekl dnes rozhlasové stanici BBC. Nicméně trval na tom, že milostné vztahy na pracovišti, které se mu též přihodily, mohou být pro vědecké zkoumání „rušivé“.

ČTK