Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Britští vědci staví mechanický počítač podle dvousetletých plánů

Počítač (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítač (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Před téměř 200 lety anglický inženýr Charles Babbage narýsoval plány na stroj se základními složkami moderních počítačů. Jeho stroj nebyl nikdy vyroben. Až nyní se britští vědci rozhodli dávný mechanický počítač sestavit, napsala na svých internetových stránkách rozhlasová a televizní stanice Deutsche Welle.

Inženýr Babbage narýsoval plány na mechanický počítač v roce 1837. Vyrobený z mosazi a železa a poháněný párou, byl jeho Analytický stroj (Analytic Engine) navržen sto let předtím, než matematik Alan Turing položil základy moderní informatiky, které otevřely cestu moderním, elektronickým počítačům.

Babbagův stroj nebyl nikdy postaven a povědomí o jeho designu bylo mezi inženýry 20. století mizivé. V letošním roce se ale počítačový historik Doron Swade a programátor John Graham-Cumming pustili do práce, aby postavili Babbageův analytický stroj téměř dvě století poté, co ho navrhl.

"Analytický stroj obsahuje prakticky všechny logické struktury moderního digitálního elektronického počítače," řekl Swade stanici Deutsche Welle, "s výjimkou toho, že je mechanický, a tak budí dojem, jako by byl vykopaný v (dávném sumerském městě) Ur," dodal.

Pod názvem Plán 28 bude projekt oficiálně spuštěn v nadcházejících týdnech

Dvojice vědců už na něj má přislíbeno zhruba 120 000 eur - ovšem odhadují, že celý projekt bude stát zhruba 12 milionů eur. Získat by je měli převážně ze soukromých zdrojů.

Žádný z nákresů Analytického stroje není kompletní. Proto prvním úkolem Swadeho a Grahama-Cumminga je vytvořit kompletní soubor nákresů s využitím Babbageových deníků, které v digitální podobě uchovává londýnské Science Museum. Poté vytvoří trojrozměrný virtuální model a začne samotná konstrukce počítače. Doufají, že hotový - a v provozu - ho budou mít během zhruba deseti let.

Mechanický počítač pracuje stejně jako elektronický

Podle Grahama-Cumminga mechanický počítač pracuje téměř stejně jako ten elektronický. "Má paměť, i když je vyrobená z mosazi namísto silikonu. Má centrální procesorovou jednotku, čip, ústřední součást stroje, z ozubené soustavy," řekl Deutsche Welle. "Programy má na papírových kartách nebo na slonovině, a dokonce má i tiskárnu." Podle Grahama-Cumminga může mít stroj asi tak kilobyte paměti, což je zhruba miliontina průměrného současného laptopu.

Jedním z motivů projektu je zjistit, jak se historie informačních technologií mohla změnit, pokud by Babbage svůj stroj skutečně postavil.

"Mohli jsme mít informační éru v 19. století, kdyby Babbage uspěl?" řekl Swade, který už dříve vedl 17 let trvající projekt, na jehož konci vznikl další z Babbageových strojů - Diferenční stroj číslo dvě (Difference Engine Number Two). Jde o pět tun vážící mechanickou kalkulačku vyrobenou z 8000 součástek, která skutečně funguje.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...