Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci z Brna hledají způsob, jak zkrátit vyšetření pacientů

Vědci- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci- ilustrační | foto: Shutterstock

BRNO Brněnští vědci hledají způsob, jak výrazně zkrátit vyšetření pacientů ve vážném stavu a odhalit nadcházející krizi. Chtějí vytvořit přístroj, který z kapky krve během jediné minuty zjistí, zda pacientovi nehrozí prudké zhoršení stavu.

Na miniaturizovaném zařízení zvaném senzorové pole pracuje tým vědců Centra SIX Vysokého učení technického v Brně. Řekla to mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková.

ČTĚTE TAKÉ:

Experti už mají za sebou analýzy různých skupin vzorků. Vše prý funguje podle jejich předpokladů. "Máme i kladné ohlasy ze zahraničí, lékaři by ocenili v podstatě jednoduchý přístroj, který by je varoval včas, že se blíží krize. Nyní je před námi cíl připravit funkční prototyp zařízení a otestovat jej i v jiných laboratořích," uvedl jeden z výzkumníků Vojtěch Adam.

Centrum SIX se zaměřuje mimo jiné na výzkum snímání a detekce chemických a biologických látek. V laboratoři mikrosenzorů a nanotechnologií vědci připravují senzory schopné vyhodnocovat takzvaný oxidační stres v organismu. V každém těle podle nich probíhá "boj" mezi tvorbou kyslíkových radikálů a jejich odbouráváním.

Pokud je organismus zdravý, je proces v rovnováze. Řada závažných onemocnění ale rovnováhu nabourává, čímž se v organismu objeví značné množství volných radikálů, které poškozují životně důležité procesy.

Oxidační stres

Schopnost detekovat tento oxidační stres a určit jeho míru je velmi důležitá při hodnocení průběhu léčby, sledování pooperačních stavů a diagnostice závažných onemocnění. Senzorové pole by se podle vědců mohlo stát dobrým pomocníkem především na jednotkách intenzivní péče nebo na odděleních s onkologicky nemocnými.

Lékaři by krevní vzorek vložili ke zpracování do automatického pipetovacího systému, který by jej na základě zadaných parametrů připravil a nadávkoval přímo na povrch terčíků senzorového pole. Za pár okamžiků by lékaři znali výsledek. Nyní trvají testy v centrálních laboratořích nemocnic mnohem déle.

Senzory podle expertů z Centra SIX dokážou vyhodnotit například to, jak je nasazená protinádorová léčba účinná a zda by nebylo lepší co nejdříve vysadit zvolené léky a nahradit je jinými. Lékaři by tak nemuseli zatěžovat a zbytečně vysilovat pacienta nevhodně nastavenou léčbou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?