Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci získají unikátní přístroj, odhalí vady materiálů

Archeoložka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeoložka (ilustrační foto) | foto: ČTK

BRNO Středoevropský technologický institut (CEITEC) získá pro své výzkumy unikátní přístroj na odhalení nejjemnějších prasklin a jiných vad materiálu. V Česku zařízení s podobnými parametry dosud není.

Takzvanou mikrotomografickou stanici za 18,5 milionu korun nabídnou vědci také výzkumníkům z průmyslových firem. Sdělila to mluvčí CEITEC Petra Věchtová.

ČTĚTE TAKÉ:

"Očekáváme obrovský zájem o využití tohoto přístroje právě proto, že ani v zahraničí se nejedná o běžné vybavení univerzitních ani průmyslových laboratoří," uvedl v tiskové zprávě Radimír Vrba, ředitel části CEITEC spjaté s Vysokým učením technickým.

Mnoha firmám se podle něj zatím nevyplatí investovat miliony do vlastního přístroje a kvalitní obsluhy, a tak využijí vybavení a znalosti odborníků z institutu.

Nahlédne "dovnitř věcí"

Přístroj odhalí jemné vady materiálu, které by mohly ohrozit například provoz dopravního letadla nebo ovlivnit přesnost usazení zubního implantátu v čelisti. Přístroj se uplatní i v lékařské diagnostice. Konstruktéři kloubních náhrad mohou třeba sledovat vzájemné působení implantátu a kostní tkáně, a zvýšit tím životnost umělého kloubu.

Pomocí tomografie lze snadno nahlížet "dovnitř věcí", a to bez nutnosti je fyzicky rozřezat. Právě proto zaujala tomografie klíčové místo v lékařské diagnostice. Ve strojírenství lze zase díky pokročilé mikro- a nanotomografii zviditelnit vnitřní trhliny a bubliny v odlitcích, jejichž odstraněním se například zvýší spolehlivost motoru.

Pomůže i archeologům

Archeologové mohou zkoumat stav nebo rozsah poškození vzácných předmětů, paleontologové hledat příbuznost vymřelých druhů na základě tvarové podobnosti jejich kostí. Brněnskou mikrotomografickou stanici instalují odborníci za několik týdnů.

Ve Středoevropském technologickém institutu nyní vrcholí přípravy laboratoře Rentgenové mikro- a nanotomografie. Smluvní výzkum firmám nabídnou vědci už příští měsíc.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Středoevropský technologický institut je špičkové vědecké pracoviště v oblasti přírodních věd a pokročilých materiálů. Společně jej budují brněnské vysoké školy a výzkumné ústavy. Celkový rozpočet centra je 5,246 miliardy korun, většinu peněz poskytla Evropská unie.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!