Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci získají unikátní přístroj, odhalí vady materiálů

Archeoložka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeoložka (ilustrační foto) | foto: ČTK

BRNO Středoevropský technologický institut (CEITEC) získá pro své výzkumy unikátní přístroj na odhalení nejjemnějších prasklin a jiných vad materiálu. V Česku zařízení s podobnými parametry dosud není.

Takzvanou mikrotomografickou stanici za 18,5 milionu korun nabídnou vědci také výzkumníkům z průmyslových firem. Sdělila to mluvčí CEITEC Petra Věchtová.

ČTĚTE TAKÉ:

"Očekáváme obrovský zájem o využití tohoto přístroje právě proto, že ani v zahraničí se nejedná o běžné vybavení univerzitních ani průmyslových laboratoří," uvedl v tiskové zprávě Radimír Vrba, ředitel části CEITEC spjaté s Vysokým učením technickým.

Mnoha firmám se podle něj zatím nevyplatí investovat miliony do vlastního přístroje a kvalitní obsluhy, a tak využijí vybavení a znalosti odborníků z institutu.

Nahlédne "dovnitř věcí"

Přístroj odhalí jemné vady materiálu, které by mohly ohrozit například provoz dopravního letadla nebo ovlivnit přesnost usazení zubního implantátu v čelisti. Přístroj se uplatní i v lékařské diagnostice. Konstruktéři kloubních náhrad mohou třeba sledovat vzájemné působení implantátu a kostní tkáně, a zvýšit tím životnost umělého kloubu.

Pomocí tomografie lze snadno nahlížet "dovnitř věcí", a to bez nutnosti je fyzicky rozřezat. Právě proto zaujala tomografie klíčové místo v lékařské diagnostice. Ve strojírenství lze zase díky pokročilé mikro- a nanotomografii zviditelnit vnitřní trhliny a bubliny v odlitcích, jejichž odstraněním se například zvýší spolehlivost motoru.

Pomůže i archeologům

Archeologové mohou zkoumat stav nebo rozsah poškození vzácných předmětů, paleontologové hledat příbuznost vymřelých druhů na základě tvarové podobnosti jejich kostí. Brněnskou mikrotomografickou stanici instalují odborníci za několik týdnů.

Ve Středoevropském technologickém institutu nyní vrcholí přípravy laboratoře Rentgenové mikro- a nanotomografie. Smluvní výzkum firmám nabídnou vědci už příští měsíc.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Středoevropský technologický institut je špičkové vědecké pracoviště v oblasti přírodních věd a pokročilých materiálů. Společně jej budují brněnské vysoké školy a výzkumné ústavy. Celkový rozpočet centra je 5,246 miliardy korun, většinu peněz poskytla Evropská unie.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/
https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/

Mast Bepanthen Baby je každodenní pomocník pro miminko i pro vás. Díky panthenolu a mandlovému oleji poskytuje trojitou péči – přirozeně...