6. června 2012 10:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Brno dostalo tunel na vichřice a orkány

Nový aerodynamický tunel Brno otevřela v Brně slavnostně Univerzita Obrany a společnost Energoklastr ve vojenském areálu v Černých polích.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový aerodynamický tunel Brno otevřela v Brně slavnostně Univerzita Obrany a společnost Energoklastr ve vojenském areálu v Černých polích. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Obří aerodynamický tunel, v němž mohou vědci zkoumat proudění vzduchu kolem dopravních prostředků či zmenšenin staveb, zprovoznila v Brně Univerzita obrany. Obří ventilátor s průměrem téměř tři metry může hnát tunelem vzduch rychlostí až 180 kilometrů za hodinu.

Podle Beaufortovy stupnice síly větru tak v Brně vědci dokážou v tunelu vytvořit orkán.
Tunel umožní zkoumat, jak se v proudění vzduchu chovají letadla, vrtulníky, ale třeba i auta.

"Tunel je druhý největší v České republice po leteckém zkušebním ústavu - má ale širokou škálu využití kvůli postupnému doplňování měřící techniky," potvrdil spoluautor projektu Dalibor Rozehnal z univerzitní katedry letecké a raketové techniky.

Aerodynamický tunel

Tunel zabírá plochu 320 metrů čtverečních a funguje v kasárnách v brněnské čtvrti Černá Pole. Konstrukce je z velké části dřevěná a plastová, na výšku má šest metrů. Průměr kola ventilátoru je 2,8 metrů a má příkon kolem 250 kilowattů. Umožňuje vizualizovat proudění, měřit aerodynamické charakteristiky, zkoušet stabilitu a další vlastnosti skutečných objektů či jejich modelů.

Na seznamu těch, kteří chtějí vyzkoušet aerodynamické zákonitosti, jsou také například lyžaři a bruslaři kvůli zákonitostem aerodynamického odporu, ale rovněž tvůrci výrobků z textilu, jako je oblečení či stany.

Podle Rozehnala existuje šance vyzkoušet v tunelu například zmenšeniny výškových staveb a zjistit, jak se chovají v náporu proudění vzduchu. "Nemůžeme si dovolit stavět tunel pro skutečnou velikost například vrtulníků, to by byla záležitost miliardová. Ale potřebné hodnoty lze zjistit i z modelů," podotkl. Právě armáda, jejíž součástí Univerzita obrany je, bude patřit k významným zákazníkům, již tam například společně s výrobcem zkoumá možné úpravy bezpilotních vrtulníků užívaných v Afghánistánu.

Nový aerodynamický tunel Brno otevřela v Brně slavnostně Univerzita Obrany a společnost Energoklastr ve vojenském areálu v Černých polích.

Takzvaný cirkulační aerodynamický tunel v Brně je i přes rychlost orkánu nízkorychlostní - ve světě existují i takové, které mohou překonat rychlost zvuku. Takových je ale pouze několik. "Ten náš brněnský je výjimečný v tom, že může nabídnout nejen akademikům, ale také firmám testy v domácím prostředí, taková technika je ve střední Evropě výjimečná," podotkl Jan Rakušan ze sdružení Energoklastr, které se na projektu podílelo.
Zatím již hotová část stála kolem 40 milionů korun, dílem placených z dotace EU, dalších 60 milionů korun by mohlo stát doplnění o další měřící přístroje.

mišMiloš Šenkýř
P. Balcar To bude fičák ;) 20:17 6.6.2012