Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

BSA bojuje proti pirátským aukcím

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: InternetReprofoto

Protipirátské organizaci Business Software Alliance (BSA) zveřejnila zprávu, ve které uvádí, že se jí loni podařilo po celém světě nechat zavřít 18 314 on-line aukcí, ve kterých uživatelé nabízeli k prodeji zhruba 45 tisíc nelegálních kopií softwaru v přibližné hodnotě půl miliardy korun.

BSA se také zaměřila na sítě peer-to-peer (P2P) a další internetové kanály, kdy během půl roku po celém světě vydala 48 tisíc upozornění na BitTorrentové soubory s nelegálním softwarem, které sdílelo 633 tisíc lidí. Podle znaleckých odhadů způsobená škoda činila 11,5 miliardy korun.

Nelegálnímu softwaru se stále daří také v České republice, kde ho podle poslední analýzy BSA užívá 39 % Čechů. Nejvíce se stahují programy od společností Adobe, Autodesk, Corel, Microsoft a Symantec. Šíření nelegálního softwaru po internetu je v Česku velmi rizikové  kvůli neznalosti zákonů, neboť i pouhé stažení se v Česku považuje za porušení práv autorů.

„Podezřele nízká cena či slevy jsou téměř vždy spolehlivým indikátorem nelegálního softwaru. Pirátské verze jsou nabízeny ke stažení za zlomek reálné ceny – mnohdy až o 80–90 procent nižší. Nízkou cenu vysvětlují piráti zanedbatelnými náklady na distribuci či speciální licenční politikou, kterou si dohodli s výrobci softwaru. To je samozřejmě lež, která má upokojit důvěřivé spotřebitele,“ upozorňuje Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....