Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

„Budík“ v srdci - možný cíl útoku

Studie popisuje teoretickou hrozbu záměrného narušení funkce kardiostomulátoru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studie popisuje teoretickou hrozbu záměrného narušení funkce kardiostomulátoru. | foto: archív//koláž Šimon /LN

PRAHA Bezdrátové čtení dat z přístrojů, které pacienti nosí pod kůží, zlepšuje jejich funkci a spolehlivost. Zároveň však z lidí dělá potenciální cíl hackerů.

Potřebu řádně si zabezpečit počítač před útoky zvenčí pocítí každý nový uživatel internetu velmi brzy po připojení k celosvětové síti. Zranitelné jsou ale i moderní telefony vybavené operačním systémem a rozhraním umožňujícím bezdrátový přenos dat. K teoreticky ohroženým zařízením přibyla další - moderní kardiostimulátory a defibrilátory voperované do těla pacientů.

Je potřeba zdůraznit, že zatím jde skutečně jen o teoretickou hrozbu. Žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. Zpráva je však vzhledem k budoucnosti důležitá. Devítičlennému týmu složenému z počítačových expertů, kardiologů a odborníků na elektroniku se podařilo na dálku napojit na defibrilátor světově největšího výrobce, získat uložená data a změnit funkci přístroje. Přeprogramovaný defibrilátor vydával takové pulzy, které by zřejmě způsobily smrt pacienta. Vědcům se také povedlo způsobit vybití baterie. To vše s použitím běžně dostupného vybavení v ceně třiceti tisíc dolarů.

Zatím jen teorie
Cílem týmu z washingtonské a massachusettské univerzity nebylo poškodit pacienty. Naopak. Ve své práci, kterou přednesou na květnové konferenci věnované počítačové bezpečnosti a ochraně elektronického soukromí, navrhují způsoby, jak se podobným útokům bránit bez toho, že by se zvýšila zátěž baterie. O svých výsledcích navíc už před měsícem informovali americký úřad pro potraviny a léčiva.

Za výzkumem nebyl ani konkurenční boj, výrobek firmy Medtronic si výzkumníci vybrali jako typického zástupce dnes používaných implantátů s bezdrátovým rozhraním. Podobné přístroje nosí po celém světě miliony pacientů.

„Bezdrátová“ rizika kontra výhody
Kardiostimulátor je zařízení, které monitoruje srdeční rytmus a v případě potřeby pomocí slabých elektrických pulzů upravuje tep na normální frekvenci. Defibrilátor, přesněji kardioverter-defibrilátor, je velmi podobný, používá se při léčbě život ohrožujícího zrychleného srdečního rytmu. Oba přístroje se obvykle implantují pod kůži v oblasti pod klíční kostí. V těle pacienta zůstávají mnoho let. Z toho důvodu je nutná pravidelná kontrola funkce a stavu baterie.

Proto je možnost bezdrátového přístupu bezesporu přínosem. Oproti starším modelům je výrazně snazší samotná operace a snižuje se možnost infekce. Bonusem je vyšší produktivita ošetřujících lékařů a pro pacienta mnohonásobně kratší doba vyšetření při „revizi“ přístroje.

Doposud se instituce dohlížející na bezpečnost zdravotních pomůcek zabývaly hlavně nebezpečím rušení, například vlivem mobilních telefonů. Studie, kterou úspěšní „hackeři“ dali včera k dispozici na internet, ukazuje, že konstruktéři budou muset věnovat více pozornosti i pokusům o úmyslné narušení funkce těchto přístrojů.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.