Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Bulharští archeologové prý objevili ostatky Jana Křtitele

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

SOFIA Bulharští archeologové tvrdí, že na černomořském ostrově Sveti Ivan na jihu země objevili schránku s ostatky Jana Křtitele. Nález vzbudil nadšení v řadách politiků, kteří doufají v růst církevní turistiky, experti o něm ale pochybují.

Informoval o tom server aolnews.com. Svatý Jan Křtitel podle křesťanské tradice pokřtil Ježíše Krista v Jordánu. Alabastrový relikviář byl nalezen v oltáři někdejšího kláštera.

Církevní stavba, ze které zbyly jen rozvaliny, byla na ostrově postavena v pátém století. Archeologové schránku otevřeli v neděli za přítomnosti místních politiků a pravoslavného biskupa z nedalekého přístavního města Sozopol. Uvnitř relikviáře byly části lebky, zubů a paže.

Bulharský ministr kultury Veždi Rašidov prohlásil, že před "emotivními prohlášeními" je třeba vyčkat na výsledky testů. Ty určí původ nalezených kosterních ostatků. Šéf archeologů Kazimir Popkonstantinov je ale přesvědčen, že kosti patří Janu Křtiteli. Důkazem je prý řecký nápis na relikviáři, který zmiňuje 24. červen.

Právě v tento den křesťané slaví narození Jana Křtitele.
Podle Božidara Stojanova, někdejšího ředitele bulharského národního muzea a nynějšího ministra bez portfeje, řecký nápis také popisuje, jak se ostatky dostaly na černomořský ostrov.

"Někdy v pátém století muž jménem Toma přepravil svaté relikvie přesně v den narození svatého Jana Předchůdce (neboli Křtitele)," řekl Stojanov bulharskému zpravodajskému serveru Novinite. Stojanov, který pochází ze Sozopole, doufá, že nález ostatků učiní z města "druhý Jeruzalém", který přivábí církevní poutníky. Mniši, kteří ostrov dříve obývali, museli podle Popkonstantinova věřit, že ostatky patří důležité křesťanské osobě. Jinak by je prý nikdy neuložili v oltáři, místě požívajícím veliké úcty.

Někteří experti ale o nálezu pochybují, uvedl aolnews.com. Od údajného pohřbení Jana Křtitele asi roku 39 na území dnešního severního Izraele se totiž přihlásila řada míst z celého světa, která se údajnou částí jeho tělesných pozůstatků chlubí. Jedním z nich je například někdejší křesťanský kostel a nynější mešita v Damašku, která tvrdí, že vlastní jeho hlavu.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?