Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Byli prehistoričtí psi z ruské tundry domestikovaní? Vědci hledají důkazy

Vlk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlk | foto: Reprofoto

MOSKVA Lovce mamutích klů přitahovaly do této odlehlé oblasti ruské tundry nálezy starých kosterních pozůstatků. Ale místo toho objevili čenich vyčnívající z permafrostu, věčně zmrzlé půdy, který tu na ně čekal z poslední doby ledové, píše agentura AFP.

Pět let uběhlo od objevu dokonale zachovaného psa starého asi 12.460 let na severu Jakutska na ruském Dálném východě, ale zájem vědců z celého světa neochabl. Lovci v roce 2011 jako prvního upozornili vědce Sergeje Fjodorova z Jakutské univerzity, který má na starosti muzeum mamutů. Fjodorov okamžitě vyrazil pátrat po mumifikovaném psu do odlehlé oblasti asi 130 kilometrů od moře Laptěvů.

Po prvním objevu se sem vědec loni v létě vrátil, aby provedl důkladnější průzkum, a objevil hned několik metrů od prvního nálezu druhého, také velmi dobře zachovaného psa. „Objevili jsme nedotčené masožravé savce s kůží, kožichem a zachovanými vnitřními orgány...To se zatím ještě nepodařilo,“ říká s nadšením Fjodorov, který v polovině března řídil vyjmutí mozku druhého psa. Šlo o světovou premiéru.

„Jen velmi vzácně nalézáme dobře zachované psy, protože mají jemné kosti a křehké lebky,“ vysvětluje. Obě šelmy byly pojmenovány Tumatští psi podle nejbližší obce. Předběžné zkoumání ostatků mamutů nalezených na tomto místě naznačuje, že někteří bylo rozřezáni a tepelně upraveni. To svědčí o tom, že zde pravděpodobně žili lidé.

Není však jisté, že psi byli domestikovaní. Odpověď na tuto otázku, která padne po dlouhé rekonstrukci genomu obou psů, bude nezanedbatelným příspěvkem do diskusí mezi vědci o původu psů.

Jak probíhala domestikace?

„Až dosud nebyla linie vlků, kteří pravděpodobně stáli u původu psů, objevena a je možné, že tito psi pocházejí z této linie,“ uvádí biolog Greger Larson, jeden z účastníků projektu, jehož cílem je zjistit, jak se psi stali prvním druhem domestikovaným člověkem.

Nevíme, zda byli psi domestikováni na jednom místě na světě či na více místech zároveň a zda proces začal tím, že si člověk ochočil psy anebo vlky, kteří se přibližovali k místům lidské činnosti při hledání potravy. Mozky obou psů budou analyzovány a srovnávány s mozky moderních psů a vlků. Zkoumat se budou také paraziti nalezení na jejich těle a v jejich žaludku.

„Když jsme jim otevřeli žaludky, byli jsme velmi překvapení. Žaludek druhého psa byl plný větviček a trávy,“ uvádí Fjodorov. Byl pes tak vyhladovělý, nebo byl všežravec? Vědci jsou zatrpklí z toho, že biologický materiál musel čekat více než půl roku, než se dostal do vyhovující laboratoře. Příčinou jsou zejména finanční problémy. „Zvířecí tkáň za tu dobu ztrácí s každou vteřinou na své struktuře, dokonce i v ledničce,“ říká Fjodorov.

Permafrost ruského Dálného východu odhaluje nová tajemství z důvodu tání, které se posledních letech teplejším a vlhčím počasím urychlilo. Obyvatelé se stále častěji vydávají na výpravy do nejodlehlejších koutů Sibiře. Stalo se to pro ně jakousi formou ekonomické aktivity. „Naši zemi obepíná permafrost. Ten však pozvolna vydává svá tajemství,“ prohlašuje nadšeně Sergej Fjodorov.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...