Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Byli prehistoričtí psi z ruské tundry domestikovaní? Vědci hledají důkazy

Vlk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlk | foto: Reprofoto

MOSKVA Lovce mamutích klů přitahovaly do této odlehlé oblasti ruské tundry nálezy starých kosterních pozůstatků. Ale místo toho objevili čenich vyčnívající z permafrostu, věčně zmrzlé půdy, který tu na ně čekal z poslední doby ledové, píše agentura AFP.

Pět let uběhlo od objevu dokonale zachovaného psa starého asi 12.460 let na severu Jakutska na ruském Dálném východě, ale zájem vědců z celého světa neochabl. Lovci v roce 2011 jako prvního upozornili vědce Sergeje Fjodorova z Jakutské univerzity, který má na starosti muzeum mamutů. Fjodorov okamžitě vyrazil pátrat po mumifikovaném psu do odlehlé oblasti asi 130 kilometrů od moře Laptěvů.

Po prvním objevu se sem vědec loni v létě vrátil, aby provedl důkladnější průzkum, a objevil hned několik metrů od prvního nálezu druhého, také velmi dobře zachovaného psa. „Objevili jsme nedotčené masožravé savce s kůží, kožichem a zachovanými vnitřními orgány...To se zatím ještě nepodařilo,“ říká s nadšením Fjodorov, který v polovině března řídil vyjmutí mozku druhého psa. Šlo o světovou premiéru.

„Jen velmi vzácně nalézáme dobře zachované psy, protože mají jemné kosti a křehké lebky,“ vysvětluje. Obě šelmy byly pojmenovány Tumatští psi podle nejbližší obce. Předběžné zkoumání ostatků mamutů nalezených na tomto místě naznačuje, že někteří bylo rozřezáni a tepelně upraveni. To svědčí o tom, že zde pravděpodobně žili lidé.

Není však jisté, že psi byli domestikovaní. Odpověď na tuto otázku, která padne po dlouhé rekonstrukci genomu obou psů, bude nezanedbatelným příspěvkem do diskusí mezi vědci o původu psů.

Jak probíhala domestikace?

„Až dosud nebyla linie vlků, kteří pravděpodobně stáli u původu psů, objevena a je možné, že tito psi pocházejí z této linie,“ uvádí biolog Greger Larson, jeden z účastníků projektu, jehož cílem je zjistit, jak se psi stali prvním druhem domestikovaným člověkem.

Nevíme, zda byli psi domestikováni na jednom místě na světě či na více místech zároveň a zda proces začal tím, že si člověk ochočil psy anebo vlky, kteří se přibližovali k místům lidské činnosti při hledání potravy. Mozky obou psů budou analyzovány a srovnávány s mozky moderních psů a vlků. Zkoumat se budou také paraziti nalezení na jejich těle a v jejich žaludku.

„Když jsme jim otevřeli žaludky, byli jsme velmi překvapení. Žaludek druhého psa byl plný větviček a trávy,“ uvádí Fjodorov. Byl pes tak vyhladovělý, nebo byl všežravec? Vědci jsou zatrpklí z toho, že biologický materiál musel čekat více než půl roku, než se dostal do vyhovující laboratoře. Příčinou jsou zejména finanční problémy. „Zvířecí tkáň za tu dobu ztrácí s každou vteřinou na své struktuře, dokonce i v ledničce,“ říká Fjodorov.

Permafrost ruského Dálného východu odhaluje nová tajemství z důvodu tání, které se posledních letech teplejším a vlhčím počasím urychlilo. Obyvatelé se stále častěji vydávají na výpravy do nejodlehlejších koutů Sibiře. Stalo se to pro ně jakousi formou ekonomické aktivity. „Naši zemi obepíná permafrost. Ten však pozvolna vydává svá tajemství,“ prohlašuje nadšeně Sergej Fjodorov.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!