Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Bývalí astronauti odsoudili Obamův úsporný plán letů do vesmíru

Eugene Cernan a Neil Armstrong | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eugene Cernan a Neil Armstrong | foto: ČTK

WASHINGTON První a poslední američtí astronauti na Měsíci, Neil Armstrong a Eugene Cernan, znovu kritizovali při středečním slyšení v americkém Senátu plán prezidenta Baracka Obamy na další směřování amerického vesmírného programu. Zrušení plánu na opětné přistání na Měsíci jako příprava na dobytí Marsu podle nich připraví USA o dosavadní vůdčí postavení vesmírné velmoci a přepustí toto vedení jiným národům.

 Obamovi chybí v kosmonautice jasná vize a jeho plánu potřebné ambice, řekl Armstrong. Prokazuje to podle něj i rozhodnutí zrušit cíle administrativy předchozího prezidenta George Bushe vybudovat na Měsíci trvalou základnu.

Také podle Cernana, který tlumočil i návrh nepřítomného velitele mise Apolla 13 Jamese Lovella, rozpočet Obamovy administrativy pro přípravu letů s lidskou posádkou "nepředstavuje žádné výzvy, nemá zaměření, a ve skutečnosti je to návrh na 'misi nikam'".

V polovině dubna představil Obama svůj návrh rozpočtu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a načrtl jeho směřování. USA podle něj začnou vyvíjet novou raketu schopnou nést těžké náklady, chystají vůbec první let člověka na asteroid anebo robotický průzkum sluneční soustavy, aniž by ztratily ze zřetele Mars. NASA ale má více spolupracovat se soukromým sektorem, který by měl převzít dopravu k mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Armstrong, který jako první člověk vstoupil na Měsíc, Obamovi vytkl, že své plány dalšího směřování americké kosmonautiky sestavil téměř tajně, bez konzultací s odborníky. Vyzval Kongres, aby Obamovy plány ve spolupráci s experty přezkoumal, protože tak prý Spojeným státům "nejlépe poslouží".

Cernan jako dosud poslední člověk na Měsíci varoval, že uskutečňování plánů Obamovy administrativy by americkou kosmonautiku srazilo do "průměrnosti".

Obamova plánu se naproti tomu během slyšení zastal astronaut Buzz Aldrin, který se spolu s Armstrongem podílel v roce 1969 na misi Apolla 11.

Předseda senátního výboru Jay Rockefeller z prezidentovy Demokratické strany upozornil, že ani současný rozpočet NASA 18 miliard dolarů nebude možná s ohledem na krizi naplněn, a prohlásil, že obránci dosavadních plánů NASA mají hlavně strach o zánik mnoha pracovních míst.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...