Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Část vesnických škol zanikne. Ministerstvo je chce financovat jinak

Hlavně by děti měly být šťastné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavně by děti měly být šťastné | foto: Shutterstock

PRAHA Vesnice, ale i menší města se obávají, že přijdou o druhé stupně základních škol. Ministerstvo totiž chystá reformu financování: nově se nebudou peníze rozdělovat podle počtu žáků, ale především dle naplněnosti tříd.

Jsme na seznamu ohrožených druhů, myslí si Šárka Vondrová, zástupkyně ředitelky základní školy ve Mšeci na Rakovnicku. Ve třídách mají v průměru 14 až 15 žáků a chystaná změna financování se jich dotkne velmi výrazně: Budou muset vystačit s rozpočtem zhruba o 700 tisíc nižším než dnes. Takový úbytek peněz může být pro malou školu, a hlavně pro její druhý stupeň, likvidační. A podobný osud postihne daleko více škol.

Jen na Rakovnicku zanikne polovina škol

Jenom v okrese Rakovník je celkem 16 základek s devíti ročníky. Více než dvacet žáků ve třídě však mají na druhém stupni pouze tři z nich – dvě jsou přímo v Rakovníku a jedna v Novém Strašecí. „Po reformě zůstane na Rakovnicku tak polovina stávajících druhých stupňů,“ odhaduje Jiří Aichinger, ředitel základní školy v Lubné. (Mimochodem do jeho školy chodí celkem 180 dětí).

"Už za Masaryka se říkalo, že každá obec má mít hospodu, školu a kostel. Ale to neznamená, že musí jít o školu plnohodnotnou. Na vesnicích můžou výborně fungovat malotřídky," říká Ladislav Němec, náměstek ministra odpovědný za regionální školství. Z málo naplněných škol by podle něj měly na vesnicích zůstat pouze první stupně, případně by se mohly ještě proměnit ve zmíněné malotřídky.


Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....