Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čech našel v Antarktidě žraločí zuby

Radek Vodrážka z České geologické služby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Vodrážka z České geologické služby | foto: Lidové noviny

ANTARKTIDA/BRNO Přijel, viděl, zvítězil. Parafrází výroku římského císaře lze charakterizovat objev Radka Vodrážky z České geologické služby. Nedaleko české Mendelovy polární stanice v Antarktidě našel zkameněliny mořských korálů, žraločích zubů i kosterní pozůstatky vymřelých vodních plazů.

Paleontolog přitom pobývá na polární stanici poprvé. Je nováčkem v týmu biologů, geologů a klimatologů, kteří zkoumají hlavně vznik tzv. antarktických oáz, tedy oblastí, kde se po ústupu ledovce uchytil život v podobě sinic, řas a mechů.

Mnohé z nalezených fosilií jsou druhově vzácné. Raritu a vědecky významný materiál představují druhohorní amoniti – vymřelí hlavonožci a mlži s jedinečně zachovalými schránkami. Samostatnou kapitolu představují zbytky fosilních rostlin druhohorního a třetihorního stáří – od otisků listů přes úlomky dřev až po několikametrové zkamenělé kmeny. Nálezy jsou dokladem toho, že Antarktida byla kdysi místem plným života.

Česká republika se na paleontologických výzkumech nejstudenějšího kontinentu podílí poprvé, upozornil vedoucí stanice Miloš Barták. Podle něj jsou už současné nálezy mimořádné pro poznání geologické minulosti Země.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?