Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čech objevil v Somálsku nový druh agamy. Ještěr má "bobří" ocásek

Agama wilmsova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Agama wilmsova | foto: ČTK

PRAHA Českému amatérskému přírodovědci, herpetologovi Tomáši Mazuchovi se podařilo najít v Somálsku nový druh malého ještěra s "bobřím" ocáskem.

Jde o agamu wilmsovu. Vyskytuje se v oblasti Afrického rohu - v Somálsku a Etiopii, řekl v rozhovoru pro ČTK Mazuch. Tyto agamy jsou typické především svým ocasem. Ten je na začátku široce rozšířený, zplacatělý a ke konci se zužuje do bičíku, který připomíná ocas bobra.

Na objevu a zejména výzkumu nového druhu ještěra rok spolupracoval s profesionálním vědcem Philippem Wagnerem z muzea v Bonnu. Díky Mazuchově pozorování v africké přírodě zjistili, že teraristé chovají ve svých teráriích zcela jiný druh agam, než který je obecně znám. Wagner v laboratoři porovnával mimo jiné i DNA ještěrů.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještěry s typickým ocáskem už 100 let zařazují vědci do rodu Xenagama pouze dva známé druhy - agama ploskoocasá (Xenagama batillifera), která byla jako první popsána v roce 1882, a druhý agama taylorova (1935). Ta se odlišuje svým širším ocáskem, naopak ploskoocasá má ocásek užší a delší.

"Od roku 1935 se v podstatě systematice rodu nikdo nevěnoval, snad pouze velmi povrchně americký herpetolog Moody v roce 1980 v rámci své vysokoškolské práci o systematice agam obecně," řekl Mazuch, podle něhož se mělo obecně zato, že jiné druhy neexistují.

Oba tyto druhy chovají běžně i teraristé jako agamu ploskoocasou, ve skutečnosti ale chovají jiný druh, který Mazuch a Wagner nově pojmenovali agama wilmsova (Xenagama wilmsi). "Pravá agama ploskoocasá není vůbec v teráriích chovaná a i v muzeích je poměrně vzácná," tvrdí Mazuch, který nejen o agamách už v angličtině vydal na vlastní náklady fotografickou publikaci.

Ocásek používají k tomu, aby "zašpuntovali" otvor nory

K nejběžnějším terarijním agamám tak podle něj patří právě druhy wilmsova a taylorova. Mazuch to vysvětluje místem jejich výskytu, protože se podle něj v Somálsku na export odchytávají ještěři v okolí města Hargeisa, kde se vyskytují právě tyto druhy. Vzácná agama ploskoocasá se vyskytuje až v centru Somalilandu a na východ do Puntlandu, kam většina somálských "chytačů plazů" prý moc nejezdí.

Tvar a velikost ocásků se u všech druhů agam vnitrodruhově liší. Ještěři se proto řadí od nejdelšího a nejužšího po nejširší a nejkratší - agama trnoocasá (Xenagama zonura), nový druh wilmsova, agama ploskoocasá a na konec agama taylorova. Poslední tři druhy jsou podle Mazucha typickými obyvateli plochých savan, kde se typicky ukrývají do nor. Ocásek právě používají k tomu, aby "zašpuntovali" otvor nory a do té se tak nedostal žádný predátor. Jediná agama trnoocasá žije na skalách a velkých balvanech, pod nimiž se také ukrývá.

Článek o výzkumu otiskl časopis Journal of Zoological Systematics and Evolutionary Research a o dalších nových agamách vyjde ve speciálním čísle Acta Herpetologica. Jde o sborník na počest výročí narozenin slavného herpetologa Benedetta Lanzy, nejznámějšího odborníka na herpetologii Somálska.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR IT SUPPORT ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč