Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Celý obličej včetně víček transplantovali lékaři ve Francii

Operace (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Operace (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Lékaři z nemocnice Henri-Mondor na předměstí Paříže dnes oznámili, že v červnu jako první na světě uskutečnili transplantaci celého obličeje včetně víček a slzovodů. Pacientem byl pětatřicetiletý muž, jehož obličej byl znetvořen v důsledku genetické vady.

První celkovou transplantaci obličeje oznámili letos v dubnu lékaři z Barcelony. Tým z francouzské nemocnice ale sdělil, že on jako první do ní zařadil i technicky velmi náročnou transplantaci víček a napojení slzovodů.

Operace v nemocnici Henri Mondor na pařížském předměstí Créteil se uskutečnila 26. a 27. června. Trvala asi dvanáct hodin a podílela se na ní necelá desítka lidí.

Pacient, označovaný pouze křestním jménem Jérôme, se před ní setkal s jiným Francouzem jménem Pascal, kterému byla v téže nemocnici před třemi lety transplantována část obličeje, díky čemuž se mohl znovu zapojit do společenského života. Oba muži trpěli stejnou chorobou, takzvanou neurofibromatózou.

Svou novou tvář viděl Jérôme poprvé toto pondělí a podle francouzských médií zvedl oba palce a řekl "velmi dobře". Už si ji musil i oholit.

Laurent Lantieri, který tým chirurgů vedl, ale řekl, že o plném úspěchu bude možné mluvit, až když pacient odejde z nemocnice a znovu se začlení do společnosti. "Je nutné počkat, až se nervy regenerují, abychom viděli jeho výrazy (pozvednutí obočí, úsměv a podobně). To bude trvat přibližně šest měsíců," řekl lékař.

Ve Francii, ve městě Amiens, byla v roce 2005 provedena vůbec první částečná transplantace obličeje. Osmatřicetileté Isabelle Dinoireové byly tehdy transplantovány nos, ústa, brada a okolní tvář, které jí v panice nad jejím omdlením ukousl její pes.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...