Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Celý váš život v počítači

Digitální kamera SenseCam. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Digitální kamera SenseCam. | foto: MicrosoftReprofoto

Neustále se zvyšující kapacita pevných disků nás často přivádí k myšlence, čím vším bychom mohli jejich úložný prostor zaplnit. Výzkumníci z Microsoftu mají řešení – zaznamenejte si do počítače vše, s čímž jste se v životě setkali.

„Útržky mého života“ je doslovný překlad projektu firmy Microsoft, který si klade za cíl umožnit lidem jednoduché ukládání nejrozmanitějších událostí zachycujících jejich životy.  Původ tohoto systému sahá až od roku 1945, kdy jistý Vannevar Bush vymyslel zařízení zvané Memex, v němž by jednotlivé obchody měly uloženy všechny své knihy a záznamy, se kterými by bylo možné efektivně manipulovat a rychle v nich vyhledávat. Nápad to byl velmi pokrokový, tato vize však nemohla být v této době kvůli chybějícím technologiím uskutečněna. Až na začátku 21. století, kdy byly technologické bariéry zcela odbourány, se původního záměru Memex  ujal Gordon Bell z Microsoftu, který uskutečnil experiment, při němž začal digitalizovat svůj život. Skenoval, fotil, natáčel a zapisoval vše, co mu přišlo pod ruku a mělo smysl archivovat. Vznikl ovšem problém, jak z těchto souborů snadno vytvořit celek, s nímž by se nechalo dále pracovat. A o to se má právě postarat softwarový systém MyLifeBits vyvíjený Jimem Gemmellem a Rogerem Luederem.

Vše na jednom místě 
Srdcem celého systému je databáze umožňující ukládat popisky pro všechny typy pořízených dat, které mohou být mezi sebou libovolně provázány, čímž vznikne sémantická síť dovolující třídit záznamy do hierarchie. Software MyLifeBits se umí automaticky propojit s internetovým prohlížečem za účelem evidování obsahu schránek a v něm provádět hlasové nebo textové poznámky. Systém počítá s importem audio, video a foto souborů, e-mailových zpráv, telefonních čísel, položek kalendáře, poznámek, atd. Software také pracuje se souřadnicemi získanými z GPS modulu, které dokáže vykreslit na mapě. Nahrává rovněž televizní nebo rozhlasové vysílání, telefonní hovory, pohyby myší a práci s klávesnicí. U každé položky se přirozeně eviduje časový údaj, díky němuž lze životní příběhy zobrazovat hierarchicky na časové ose a vytvořit tak ucelenou dějovou linii. Samozřejmostí je full-textové vyhledávání.

Databáze

Jako oko slouží SenseCam
K natáčení videa, snímání fotografií, zaznamenávání polohy a jiných náležitostí byl vyvinut speciální přístroj – přenosná digitální kamera SenseCam – schopný snímat své okolí bez zásahu uživatele. Tato kamera se speciální čočkou zachycuje obraz v širokoúhlém pohledu a je vybavena několika elektronickými senzory, snímačem tělesné teploty, teploměrem a měřičem zrychlení. Čidla jsou rovněž propojena se spouští fotoaparátu, takže například při náhlé změně pohybu kamera automaticky vytvoří snímek. Mimo obrázků jsou ukládány i záznamy z uvedených čidel, které pak mohou být v počítači sdruženy s dalšími zápisky.

Pohled

Digitální minulost
Projekt MyLifeBits je velmi zajímavý koncept, který může, a jednou možná i bude, pomáhat lidem s poruchami paměti. Vhodný je ale i pro běžné lidi, jež chtějí mít přehled o svém životě nebo zanechat památku pro své následovníky. S rozvojem technologií se stává pořizování dat více automatizované, přesto ale může být pro někoho obtěžující s sebou nosit hardwarové snímače. S ukládáním dat vznikají i velké požadavky na paměťový prostor, ty už však lze dnes uspokojit díky stále klesajícím cenám pevných disků a rychlým zvyšováním jejich kapacit. Velký problém naopak může nastat v otázce zneužitelnosti. Myslím, že není nutné zdůrazňovat, co všechno by se vám mohlo přihodit, kdyby se vaše veškerá data z aplikace MyLifeBits dostala do nesprávných rukou. Podobný případ může nastat i v otázce soukromí. Ne každý by byl nadšen, kdyby ho ze všech stran snímaly kamery, nebo byl nahráván na diktafon.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?
Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?

Téměř v každé domácnosti se někdy zbytečně vyhazují potraviny, nejčastěji ovoce a zelenina. Přitom moderní vychytávky nám pomohou s lepším uchováváním a prodloužením trvanlivosti. Jaké to jsou?