Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Cermat se definitivně rozloučil s bývalým ředitelem Zeleným

Pavel Zelený, bývalý ředitel společnosti CERMAT | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Zelený, bývalý ředitel společnosti CERMAT | foto: ČTK

PRAHA Centrum pro přípravu maturit Cermat propustilo koncem minulého roku 17 lidí, z týmu čítajícího nyní 70 lidí definitivně odešel i někdejší šéf centra Pavel Zelený. Změnami se ušetří 18 milionů korun, sdělil staronový šéf Cermatu Jiří Zíka. Cermatu totiž letos končí dotace v řádu stamilionů, která na přípravu jednotných zkoušek šla z EU.

"(Restrukturalizace) reagovala jednak na to, že letos končí projekt PRO.MZ hrazený z evropských peněz a samozřejmě také na změnu podoby maturitní zkoušky," uvedl Zíka. Na přípravu a spuštění jednotných maturit bylo z EU vyhrazeno přes 400 milionů korun, provozní náklady už ale letos půjdou ze státního rozpočtu.

PSALI JSME:

Ročně přijdou maturity na zhruba 250 milionů korun. Ačkoliv nyní Cermat mluví o úspoře 18 milionů, ministerstvo původně plánovalo změnami ušetřit 50 milionů ročně.

Nepovinně si bude možno vybrat pouze jazyk či matematiku

Co se týká změn v maturitách a s tím souvisejícím propouštěním, podle mluvčího Cermatu Petra Habáně byli propuštěni zejména kantoři, kteří dříve připravovali testy pro nepovinné zkoušky, například z biologie, chemie nebo dějepisu. V rámci novely si totiž studenti mohou od letoška vybrat pro nepovinné zkoušky jen cizí jazyk nebo matematiku. Byly také přeskupeny některé odbory, ušetří se i na tom, že centrum nebude muset připravovat testy ve dvou verzích obtížnosti. Novela totiž od jara zavádí jen jednu úroveň náročnosti.

Zíka změny naplánoval ještě coby pověřený ředitel centra, které v červnu po problémech s maturitami převzal po někdejším řediteli Zeleném. Před Vánocemi byl ale Zíka oficiálně jmenován do vedení Cermatu. V současnosti Cermat tiskne testy k jarnímu maturitnímu termínu, konají se také školení pro pedagogy.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.