Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

CERN: Neutrina nejsou rychlejší než světlo

Urychlovač Evropské organizace pro jaderný výzkum pod Ženevou  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Urychlovač Evropské organizace pro jaderný výzkum pod Ženevou | foto: ČTK

ŽENEVA Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) zpochybnili výsledek loňského pokusu, při němž se částice menší než atom údajně pohybovaly rychleji než světlo. Představitelé laboratoře podle agentury AP oznámili, že experiment poznamenala technická chyba, která zřejmě ovlivnila měření rychlosti neutrin. Už dříve ale experti poukazovali na to, že je třeba měření potvrdit při novém pokusu.

V rámci původního experimentu Opera posílali vědci z urychlovače v CERN svazky protonů v pulsech, které trvaly 10 mikrosekund. Ze srážek protonů vznikla neutrina, která procházela zemským povrchem a zachycovala je laboratoř v italském Gran Sassu vzdálená 730 kilometrů od urychlovače.

PSALI JSME:

Podle měření přilétla neutrina o 60 nanosekund dřív, než by měla, pokud by se pohybovala rychlostí světla.

CERN nyní v tiskové zprávě uvedl, že se podařilo odhalit dvě technická selhání, k nimž během experimentu došlo. Obě se týkají systému GPS, který vědci využívali k určení přesného času vyslání neutrin ze Švýcarska a jejich zachycení v Itálii.

Jednou z možných chyb podle CERN mohlo být špatné připojení optického kabelu, který spojuje přijímač signálů od satelitů GPS s počítači v laboratoři. Kvůli tomu mohly být špatně seřízené hodiny, s nimiž experiment Opera pracoval. Důsledkem by pak bylo, že vědci spočítali rychlost neutrin vyšší, než skutečně byla.

Einsteinova teorie relativity

Podle Einsteinovy teorie relativity, která je vědci na celém světě dosud uznávána jako správná, by se ve vesmíru nic nemělo pohybovat rychleji než světlo. Pokud by se prokázalo, že neutrina mohou tuto rychlost překonat, znamenalo by to prolomení jednoho z pilířů současné fyziky. Odborníci se však už loni stavěli k překvapivým výsledkům experimentu Opera opatrně a zdůrazňovali, že je třeba měření nezávisle potvrdit při novém pokusu.

Podle CERN je ale také možné, že selhal oscilátor napojený na GPS. Taková chyba by naopak způsobila, že by vědci při experimentu změřili dobu letu neutrin delší, než ve skutečnosti byla. Rychlost částic by tak mohla být ještě vyšší, než pokus ukázal.

"Našli jsme možné vysvětlení (výsledků loňského experimentu)," uvedl mluvčí CERN James Gillies. "Nebudeme to ale vědět jistě, dokud neprovedeme zkoušku s vysláním nového paprsku (neutrin) do Gran Sassa," dodal.

CERN plánuje opakování pokusu s neutriny na letošní květen. Přesné datum zatím nezveřejnil.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.