7. ledna 2015 6:39 Lidovky.cz > Relax > Věda

Černé skládky mohou prozradit, kdo je založil, tvrdí ochranáři

Černá skládka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černá skládka (ilustrační foto). | foto: Jitka Glöcknerová

BLANSKO Podrobná prohlídka černé skládky, především nejrůznějších písemností z ní, může pomoci vypátrat ty, kteří ji založili. Zkušenosti s tím mají ochranáři z Moravského krasu. Stále častěji je důkladná prohlídka vyhozených pohlednic a dopisů, starých dokumentů nebo faktur přivádí na stopu těch, co skládky zakládají. ČTK to řekl Antonín Tůma ze správy krasu.

V této chráněné oblasti (CHKO) najdou ročně ekologové tři větší černé skládky. Většinou je tvoří stavební suť a komunální odpad z rodinných domů, které čeká přestavba. Za vyvezení odpadu na řádnou skládku by bylo nutné zaplatit od 2000 do 5000 korun. Někteří lidé proto suť či odpad odvážejí do lesa. Obvykle pak odpad zlikvidují brigádníci na náklady správy chráněné oblasti a obcí.

  • Za vytvoření černé skládky hrozí občanům pokuta do 100 tisíc a firmám až do dvou milionů korun.

V roce 2004 se ale situace změnila. U Jedovnic nedaleko Blanska našli ochranáři skládku komunálního odpadu, a v ní také značně poškozené dopisní obálky odeslané v letech 1898 až 1916 právě do Jedovnic. Podle toho pak ochranáři vypátrali toho, kdo skládku vytvořil. Musel ji odstranit a zaplatit pokutu.

K tématu

„Předloni jsme našli dvě skládky a podle nalezených dokumentů jsme dohledali firmu, která asi odpad do lesa vyvezla. Sice se k tomu nikdo z ní nepřiznal, skládky ale na své náklady po jednání s námi odstranili. Upustili jsme proto od pokuty,“ uvedl Tůma.

V uplynulých dnech správa chráněné oblasti informovala policii o černé skládce, která vznikla u obce Ochoz na Brněnsku. „Jde zhruba o tunu komunálního odpadu. Našli jsme v ní i staré faktury, takže pravděpodobnost, že něco s policií vypátráme, je v tomto případě velká,“ doplnil Tůma.

Lidovky.cz, ČTK