Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Češi a Poláci se chtějí vyučit v Německu

Truhlář - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Truhlář - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN V souvislosti s úplným otevřením německého pracovního trhu od 1. května eviduje Ústřední svaz německých řemesel (ZDH) velký zájem mladých Čechů a Poláků o vyučení v Německu, na které se do konce dubna také vztahovalo omezení pro uchazeče z nových členských zemí Evropské unie.

Uvedl to generální tajemník ZDH Holger Schwannecke, který doufá, že příchod učňů ze zahraničí alespoň částečně zacelí nedostatek německých zájemců o řemeslnické obory.

Duální systém
V Německu funguje takzvaný duální systém, kdy je výuka učňů spojena s prací v konkrétní firmě. Ta mladému aspirantovi na výuční list dává plat a hradí i náklady na výuku. Zájem o učňovské profese mezi Němci ale v posledních letech upadá, a to hlavně na bývalém komunistickém východě země, kde podle ZDH zůstalo v posledních dvou letech neobsazeno okolo 5000 míst pro řemeslnické učně. V celém Německu pak bylo volných zhruba 18.000 učňovských pozic.

Čtěte také

Velkou šanci na zlepšení tohoto stavu vidí svaz v otevření německých hranic pro zájemce o práci z osmi států střední a východní Evropy, které vstoupily do EU v roce 2004 a vůči nimž Berlín uplatnil sedmileté přechodné období, během něhož omezoval jejich přístup na svůj pracovní trh.

Podle Schwanneckeho jsou už nyní německé profesní komory i ZDH "zavaleny" dotazy na možnosti vyučení především z Polska a Česka. Velká poptávka je prý také ze Španělska, které drží neslavný primát nejvyšší nezaměstnanosti mladých lidí v EU.

"Dostáváme tak 60 dotazů denně, a to už několik měsíců, ne jen poslední dny," přiblížil zájem Čechů a Poláků mluvčí ZDH Alexander Legowski. Svaz proto zřídil své internetové stránky s důležitými informacemi i v češtině a v polštině.

Čtěte také

Zájem poroste, ale nepokryje potřeby
Legowski se nicméně nedomnívá, že by se všichni tito zájemci chystali do Německa hned tento rok. "Když se jedná o rodinné příslušníky, tak se spíš předem informují, co je v Německu možné a co mají jejich děti nebo vnoučata udělat, až v příštím nebo přespříštím roce ukončí školu," vysvětlil.

Schwannecke věří, že zahraniční zájem o řemeslnické profese v Německu ještě poroste. Nepředpokládá však, že by plně pokryl potřeby země. Doufá tak alespoň, že stávající deficit uchazečů o tyto obory sníží. Podle Legowského je na východě Německa nedostatek učňů ve všech profesích, na západě chybí hlavně pekaři, řezníci a pracovníci v technických službách.

Uplatnění mladých Čechů

Pro mladé Čechy vidí velkou možnost uplatnění v bavorském pohraničí, především na severu této spolkové země, kde je podle mluvčího mnoho volných učňovských míst v technických oborech, jako je výroba komponentů pro letecký, automobilový nebo strojírenský průmysl.

Průmyslová výroba (ilustrační foto)Tamní zaměstnavatelé po 1. květnu zatím žádný zvýšený zájem Čechů o práci v tomto regionu nepociťují. Píše to v dnešním vydání deník Frankenpost na základě vlastní ankety. Poptávka je zde zejména po ošetřovatelském personálu. Před úplnou liberalizací německého pracovního trhu našlo podle listu v Bavorsku uplatnění 4600 Čechů, což je zhruba třetina všech občanů ČR zaměstnaných v Německu.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.