Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Češi dokončili poslední přístroj pro misi Swarm

Družice Swarm | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Družice Swarm | foto: Kredit ESA - P. Carril

PRAHA Čeští vědci z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) v Praze dokončili poslední kus měřicího přístroje určeného pro mezinárodní kosmickou misi Swarm, takzvaného mikroakcelerometru.

Přístroje nyní poputují do Německa, kde je nainstalují na trojici družic Swarm. Úspěšně se tak završí česká fáze v projektu Evropské kosmické agentury (ESA), na kterém kromě VZLÚ spolupracovalo dalších 14 českých pracovišť. Sdělil to Jan Rybář ze společnosti zastupující Českou kosmickou kancelář.

"Díky členství České republiky v ESA je naše zapojení v této misi výrazné a svým způsobem i nenahraditelné. Ve vývoji a výrobě mikroakcelerometrů patří Česká republika mezi absolutní světovou špičku," řekl ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

ČTĚTE VÍCE:

Mikroakcelerometry jsou zařízení schopná změřit velmi malá zrychlení a jejich pomalé změny působící na družici. Vědcům pomáhají určit vliv negravitačních sil na pohyb umělé družice na oběžné dráze kolem Země. Eliminují tak možné zkreslující vlivy při měření magnetického pole.

Projekt Swarm, který by měl stát zhruba 90 milionů eur (přes dvě miliardy korun), má za úkol zmapovat změny v magnetickém poli Země a procesy, které se v něm odehrávají. Pomůže k tomu nová generace družic, které budou mít na palubě umístěny speciální měřicí přístroje včetně českých mikroakcelerometrů.

Trojice družic má odstartovat z ruského kosmodromu Pleseck v létě 2012. "Každá družice bude obíhat na samostatné polární dráze ve výšce 400 až 550 kilometrů nad zemským povrchem. Konstelace je navržena tak, že umožní velice přesné měření směru a intenzity magnetického pole Země," řekl Martin Šunkevič z České kosmické kanceláře.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!