Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Češi objevili chrám, který dávno zmizel v poušti

Výzkum Východního chrámu v lokalitě Vád Ben Naga v Súdánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výzkum Východního chrámu v lokalitě Vád Ben Naga v Súdánu. | foto: ČTK/PR

PRAHA Čeští archeologové objevili v Súdánu dávno ztracený chrám z doby Merojského království. Jeho zbytky evropští cestovatelé spatřili a vyobrazili v první polovině 19. století, ale poté zcela zmizel v poušti.

Při výzkumu archeologové nalezli pečetní prsten s vyobrazením núbijského boha Apedemaka, sošku původně egyptského boha Usira, fragment stély s merojským písmem a části pískovcových bloků s reliéfy.

Na dnešní tiskové konferenci to řekl vedoucí expedice egyptolog a afrikanista Pavel Onderka z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Východní chrám v lokalitě Vád Ben Naga v Súdánu.

Východní chrám

Revizní výzkum tzv. Východního chrámu v lokalitě Vád Ben Naga v Súdánu.

Revizní výzkum chrámu

Rozsáhlý chrámový komplex poblíž dnešního městečka Vád Bon Naga, které se nachází asi 130 kilometrů severně od hlavního města Chartúmu, byl vystavěn za Merojského království, které trvalo od 3. století př. n. l. do 4. století n. l.

Přátelská spolupráce

Obyvatelé z lokality Vád Ben Naga v Súdánu se členy české archeologické výpravy.

Místní obyvatelé s archeology

Čeští archeologové nezůstávají v Súdánu jen při výzkumu ale navazují přátelské vztahy s místními lidmi.

V poslední sezoně zprostředkovali partnerství mezi městečkem Vád Ben Naga a Otrokovicemi a organizují podporu především místních škol.

Protože v místě není pitná voda a obyvatelstvo pije vodu z Nilu, členové expedice se chystají s podporou otrokovických vystavět čističku.

Od původního záměru vyhloubit studnu museli vzhledem k nevhodnému geologickému podloží ustoupit.

První objevitelé ho pojmenovali Týfónium podle postavy z řecké mytologie Týfóna, což byl obr se stovkou dračích hlav a s hlasem člověka, psa a býka.

Nyní je tato núbijská památka přístupná turistům. Onderka její návštěvu doporučuje a tvrdí, že čeští návštěvníci budou vzhledem k přátelským vztahům s expedicí a partnerství s Otrokovicemi vlídně přijati. Přes napětí a dělení země po referendu na dvě části je tam situace klidná, ujišťoval.

Archeologové pracovali v této lokalitě, která je zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO, už třetí sezonu. Pokračovali také v konzervaci paláce královny Amanišacheto a takzvaného Východního chrámu, kde prováděli průzkum.

V lokalitě Vád Bon Naga, kde nyní žije kolem 3000 obyvatel, se za Merojského království rozkládalo město Arabikeleb, jedno z největších ve starověké Núbii. Okolo přelomu letopočtu v něm byl vystavěn jeden z největších paláců a nejméně pět chrámových staveb. V době největšího rozkvětu v něm žilo kolem 25 000 obyvatel.

Národní muzeum, jehož je Náprstkovo muzeum součástí, navazuje súdánskou expedicí na dlouhou tradici českých archeologických a etnografických výzkumů v nilském údolí.

Do akce UNESCO na záchranu památek Núbie v první polovině 60. let minulého století se zapojilo spolu s Československým egyptologickým ústavem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....