6. prosince 2010 7:36 Lidovky.cz > Relax > Věda

Češi přednášejí: Je arzen základem pro alternativní život?

Jezero Mono v Kalifornii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jezero Mono v Kalifornii | foto: Science

PRAHA Dosavadní představy o živých organismech musíme přehodnotit. Astrobiologové z NASA našli v kalifornském jezeře Mono bakterie, v jejichž dědičné informaci je fosfor nahrazen jedovatým arzenem.

Jezero obsahuje obrovské množství solí a arzenu - takové prostředí většinu mikroorganismů zabije. Některé zvládly přežít, ale musely se přizpůsobit. Výborně se to podařilo bakterii kmene GFAJ-1 z čeledi Halomonadaceae, kterou nyní objevil a zkoumal tým vedený biochemičkou Felisou Wolfe-Simonovou.

Felisa Wolfe-Simonová odebírá vzorky z jezera Mono

O přelomových poznatcích informoval ve čtvrtek večer ve svém on-line vydání časopis Science. Je arzen základem pro alternativní život? Co čerstvé zjištění vlastně znamená? Na aktuální téma budou v úterý 7. prosince přednášet vědci z Přírodovědecké fakulty UK.

Petr Drahota popíše ekosystémy bohaté na arzen, docent Bohumír Janský pohovoří o jezeře Mono a jeho úžasné geomorfologii a chemismu, docent Petr Štěpnička srovná fosfor s arzenem a přiblíží mechanismus toxicity arzenu, docent Ivo Konopásek uvede na pravou míru fámy o alternativním životě.

Přednášky pro veřejnost začínají od 16.30 na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, na adrese Viničná 7. Zájemci se sejdou v přízemí vlevo v učebně Fotochemie.