Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Češi se o českou vědu nezajímají, přesto ji řadí do světové špičky

Demonstrace Stop tunelování české vědy, organizovaná skupinou Věda žije! k vládou plánovanému omezení financování základního výzkumu a Akademie věd | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace Stop tunelování české vědy, organizovaná skupinou Věda žije! k vládou plánovanému omezení financování základního výzkumu a Akademie věd | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA O českou vědu a výzkum se zajímá třetina lidí a o problémy s jejím financováním asi pětina. Přesto si téměř 40 procent lidí o české vědě myslí, že ve většině oborů dosahuje světových výsledků. Lidé AV řadí společně s úřadem prezidenta či Českou národní bankou mezi nejdůvěryhodnější instituce v zemi. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd (AV).

Zájem o výsledky vědeckého bádání hlásilo 36 procent dotázaných. Zájem roste se vzděláním. Největší projevují vysokoškoláci, zatímco lidé se základním vzděláním se o vědu takřka nezajímají. Tři pětiny lidí si zároveň myslí, že jsou výsledky výzkumů "obyčejným lidem" nedostupné.

Akademii věd považují za užitečnou instituci čtyři z pěti dotázaných.
Naopak sedm procent dotázaných si myslí, že je zbytečná. Většina
respondentů byla také přesvědčena, že financování akademie ze státního rozpočtu by mělo být v budoucnu posíleno nebo alespoň ponecháno na stejné úrovni.

Většinou se ale lidé o snižování dotace akademii málo zajímají. Zájem o problémy akademie opět roste s výší dosaženého vzdělání. Na světovou úroveň stavělo českou vědu pět procent dotázaných, 33 procent soudí, že dosahuje světové úrovně ve většině oborů, 48 procent, že jen v některých oborech, a dvě procenta dotázaných uvedla, že světové úrovně nedosahuje v žádném oboru.

Většina dotázaných se domnívá, že česká věda trpí finančním nedostatkem ať už ohledně zvyšování její kvality (68 procent), tak v souvislosti s ohodnocením vědců (65 procent). Kritičtí jsou v této souvislosti občané ke státu.

Stejně jako zájem o výsledky vědeckého výzkumu, tak i zájem o financování vědy roste se vzděláním. Vysokoškoláků se o její financování zajímá 39 procent. Celkově se o změny ve financování vědy zajímá pětina dotázaných. Žádný nebo jen minimální zájem má 78 procent dotázaných. Na dotazy odpovídalo v době od 3. do 10. srpna 1165 obyvatel ve věku nad 15 let.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?