Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Česko se chce více zapojit do rozhodování o Antarktidě

Členové vědeckého týmu, který se vrátil z působení na Mendelově polární stanici v Antarktidě (na snímku v pozadí), vystoupili 14. března na tiskové konferenci v Brně. Snímek z 16. února byl pořízen při jejich působení na stanici.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové vědeckého týmu, který se vrátil z působení na Mendelově polární stanici v Antarktidě (na snímku v pozadí), vystoupili 14. března na tiskové konferenci v Brně. Snímek z 16. února byl pořízen při jejich působení na stanici. | foto: ČTK

PRAHA Vláda se seznámila s návrhem, aby se Česko více podílelo na využívání Antarktidy a mohla spolurozhodovat o její budoucnosti, uvedl úřad vlády na webu. Příslušný materiál předložil kolegům ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Česko v Antarktidě provádí vědecký výzkum, na ostrově Jamese Rosse má od roku 2006 výzkumnou polární stanici. Důvody jsou ale i zahraničněpolitické vzhledem k budoucímu využívání přírodních surovin.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo zahraničních věcí chce proto podat žádost o takzvaný konzultativní status, který by rozšířil pravomoci Česka v rámci již podepsané smlouvy o Antarktidě. Podmínky, aby tak mohlo učinit, už podle podkladů pro dnešní jednání kabinetu, splnilo.

Až status Praha získá, budou se moci čeští zástupci aktivně s hlasovacím právem účastnit zasedání smluvních stran, spolupodílet se na regulaci využívání Antarktidy a rozhodovat o její budoucnosti. K původní smlouvě o Antarktidě přistoupilo bývalé Československo už v roce 1962.

Česko tak bude moci například spolurozhodovat o otevření kontinentu těžbě nerostných surovin a dalším komerčním aktivitám, o komerčním využití výsledků vědeckého výzkumu, ze kterého by mohla mít republika v budoucnu ekonomický přínos, pravidlech rozvoje turismu a kodexu chování pro návštěvníky nebo případném vojenském využití Antarktidy.

Dvě kategorie:

Ve smluvních stranách existují dvě kategorie států: smluvní strany s konzultativním statusem a smluvní strany bez konzultativního statusu. Ten má trvale přiznáno dvanáct původních signatářských států a každá smluvní strana, která "projevuje svůj zájem o Antarktidu tím, že tam vyvíjí podstatnou vědeckou a výzkumnou činnost, jako je vybudování vědecké stanice nebo vyslání vědecké expedice". Jde například o Argentinu, Austrálii, Belgii, Čínu, Indii nebo Spojené státy.

Česko patří mezi více než čtyřicet aktivních států, které v Antarktidě provádějí vlastní vědecký výzkum, a dokonce mezi třicítku států s vlastní výzkumnou stanicí. Avšak je jedinou z těchto zemí, která nemá konzultativní status. Podle ministerstva zahraničních věcí je proto přirozené, že jako u ostatních států, které vyvíjejí podobně významnou činnost, by měl být formální český status povýšen.

To je podle návrhu v rámci smlouvy významné i z pohledu zahraničněpolitického, protože se na mezinárodní scéně otevírá debata o budoucnosti tohoto světadílu, možnostech těžby nerostných surovin a využívání přírodních zdrojů. Předtím, než byla Antarktida prohlášena v roce 1959 mezinárodním územím, si na ni činily územní nároky například Velká Británie, Nový Zéland nebo Chile. Vycházelo se z principu "země nikoho", kterou si může jakýkoli stát přivlastnit jejím objevením nebo okupací. Po druhé světové válce se však zabránilo přivlastnění kontinentu přijetím mezinárodní smlouvy o Antarktidě, kterou podepsalo i sedm původních států.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...